Преди да се превърнат в исландските версии на Дядо Коледа, те са тероризирали децата

Днес се смята, че 13-те братя оставят подаръци в обувките на добре възпитаните деца. Но някога те са били изобразявани като страховити чудовища.

Ваня Милева Последна промяна на 24 декември 2024 в 00:01 1097 0

Днес се смята, че 13-те братя исландски йоласвейнари са станали добри, оставят подаръци в обувките на добре възпитаните деца. Но някога те са били изобразявани като страховити чудовища. Тук е и Грийла, майката на 13-те братя, и техният домашен любимец, ог

Кредит НаукаOFFNews

Днес се смята, че 13-те братя исландски йоласвейнари са станали добри, оставят подаръци в обувките на добре възпитаните деца. Но някога те са били изобразявани като страховити чудовища. Тук е и Грийла, майката на 13-те братя, и техният домашен любимец, огромната котка на име Йолакьотурин (Jólakötturinn), която обикаляла страната на Бъдни вечер и изяждала децата, които не носели поне една нова дреха.

В исландския фолклор 13 весели, но пакостливи братя, известни като Юлските момци - йоласвейнари, се редуват да посещават децата през 13-те нощи преди Коледа. През всяка от тези нощи малчуганите поставят обувките си на перваза на прозореца с надеждата да намерят лакомство на следващата сутрин. Добрите момчета и момичета се събуждат с бонбони, докато децата, които са се държали лошо, се посрещат с гниещ картоф.

Днес йоласвейнарите често се изобразяват като добродушни фигури, подобни на Дядо Коледа, облечени в червено-бели дрехи. Но братята, наричани на исландски език йоласвейнар (jolasveinar), някога са били много по-зловещи същества. Споменати за пръв път през XVII в., те първоначално са изобразявани като "гигантски тролове", пише Таня Гулевич (Tanya Gulevich) в "Енциклопедия на коледните и новогодишните празници".

Скулптури на Грийла, майката на 13-те братя, и на Скайргамур, йоласвейнар, който обича исландско кисело мляко. Кредит: Andrii Gladii via Wikimedia Commons under CC BY-SA 4.0

Майката на братята и сестрите, Грийла, била людоед, за когото се говорело, че на Коледа слиза от планинския си дом в търсене на деца с лошо поведение, които да натъпче в чувал - и може би дори да изяде. Семейният домашен любимец, огромна котка на име Йолакьотурин (Jólakötturinn), обикалял страната на Бъдни вечер и изяждал децата, които не носели поне една нова дреха.

Котката Юл (Jólakötturinn) е гигантска котка в исландския фолклор, която броди из провинцията на Коледа. Котката Юл търси хора, които не са добре облечени в нови дрехи за празненствата и ги поглъща цели. Кредит: Iren Horrors

"Грийла е архетипният злодей, а фактът, че е матриарх, я прави някак си по-страшна", разказва през 2017 г. пред списание "Смитсониън" Брайън Пилкингтън (Brian Pilkington), илюстратор, който е нарисувал някои от окончателните изображения на Грийла и йоласвейнарите. "Ако нарисувам Грийла, тогава две или три ужасени деца трябва да напуснат стаята, защото тя е твърде въздействаща за тях. Това е жив фолклор."

Първоначално възрастните призовавали йоласвейнарите, за да плашат младите и да ги карат да спазват техните правила. Предупрежденията действали твърде добре, така че през 1746 г. исландското правителство издава публичен декрет, с който забранява на родителите да използват братята и други подобни страшни истории, за да плашат децата си и да ги принуждават да се подчиняват.

През XIX в. йоласвейнарите се превръщат в крадци, които "крадат колбаси, свещи и най-доброто зърно на семейството", пише Гулевич. "Човек можел да напусне стаята си спретната и чиста само за да я намери изпочупена, когато се върне." През XX в. братята губят още повече от своята злоба, попадайки под влиянието на приятелски настроени персонажи като Дядо Коледа и датските коледни гноми. Те развиват "безпрецедентна доброта към децата", според Националния музей на Исландия.

Йоласвейнари запалват коледната елха в Акурейри, Исландия.Кредит: Wikimedia Commons under CC BY-SA 4.0

Всеки от 13-те йоласвейнари има своя собствена индивидуалност. Имената на братята обаче остават предмет на много тълкувания и дебати до 1932 г., когато популярно стихотворение на Йоханес ур Кетлум (Jóhannes úr Kötlum) затвърждава в исландското въображение конкретна версия на техните образи. Те са шегаджии с особена жажда, която обикновено се отразява в имената им. 

Според Националния музей първият йоласвейнар, Овчарчето  (Стекьярстойр), безуспешно се опитва да издои овцете на фермерите, а вторият, Гильягьойр изсмуква пяната от кофите с краве мляко. Малкият йоласвейнар на име Стувюр краде храна от тигани, а Скиргаумюр се тъпче с исландско кисело мляко, наречено скир.

Повечето от любимите занимания на другите братя са пряко застъпени в имената им: например Лизач на лъжици (Твьоруслейкир), Лизач на тенджери (Потаслейкир), Крадец на паници (Аскаслейкир),  Блъскач на врати (Хюрдаскелир), Гълтач на колбаси (Бьюгнакрайкир), Надничащ през прозорците (Глюгагайир) и Душещ вратите (Гаутатевюр). Но някои от тях изискват допълнителни обяснения. Кеткроукюр, "куката за месо", 12-ият юлски момък, спуска кука по комините на къщите, за да вземе пушеното агнешко, традиционно исландско коледно лакомство, което виси от гредите.

И накрая, Просещият свещи Кертасникир, 13-ият младеж, проси свещи заради ярката светлина, която излъчват. Както се казва в стихотворението от 1932 г.: "Той вървеше подир малките, / които като щастливи духчета / тичаха из фермата със / своите хубави лоени лампички."

В миналото 13-те йоласвейнари са били смятани за палави шегаджии, които не са били особено харесвани. Напоследък обаче имиджът им е реабилитиран и сега се възприемат като по-скоро забавни.

Източник: Before the Yule Lads Evolved Into Icelandic Versions of Santa Claus, They Terrorized Children Into Following the Rules, Smithsonian magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !