Високо в Андите, на едно от местата с най-сурови природни условия, микробни общества се развиват отлично в заострени ледени образувания, се съобщава в публикация в списанието Arctic, Antarctic, and Alpine Research.
В Андите се образуват ледникови формации, наречени пенитенти (или калгаспори), които се състоят от редици правилни ледени игли и пирамиди.
Пенитентите са кръстени на великденски религиозен празник, практикуван от някои испаноезични християни, на който монасите носят бели шапки ("каещите се" или "penitentes").
Те се формират в студени и сухи условия на надморска височина над 4 000 метра. Тези образувания с размер от няколко сантиметра до 5 метра се образуват при едни от най-неблагоприятните условия на Земята, с екстремно силни ветрове, температурни колебания и UV радиация, заради по-тънката атмосфера.
Но ново проучване на Университета на Колорадо Болдър открива, че в тези ледени остриета се развиват микроорганизми, заради наличната в тях вода, в иначе сухите и бедни на хранителни вещества условия.
През март 2016 г. студенти и екип от университета пътуват до вулкана Llullaillaco в Чили, вторият най-висок вулкан в света. Двуседмичната експедиция, осъществена в сътрудничество с чилийските им колеги се оказва сериозно изпитание.
"Този район е много отдалечен и достъпът е труден", разказва Стийв Шмидт (Steve Schmidt), професор в департамента по екология и еволюционна биология в Университета на Колорадо Болдър и съавтор на изследването. "Целият багажник на един от пикапите ни беше пълен само с питейна вода. Ходенето там не е лесно и това е една от причините тези образувания все още не са много изучени".
След като достигат ледените полета на почти 5 000 метра надморска височина, учените забелязват червено оцветяване на места, което е показател за микробна активност, каквато и преди е наблюдавана в снежни и ледени формации по света.
Снимки на полето с ледени остриета на 5 277 м. надморска височина (a, b). Изображение отблизо на червените петна, съдържащи микроорганизми. Фигурите са обработени за засилване на цвета (c, d). Кредит: G. Zimmerman and S. K. Schmidt.
След като изследват взетите проби, учените потвърждават наличието на зелени водорасли от родовете Chlamydomonas и Chloromonas в леда, което е първото документиране на снежни водорасли и изобщо форми на живот в ледените образувания.
"Снежните водорасли се откриват често в криосферата в ледове и снегове, но това откритие за пръв път доказва тяхното наличие на толкова голяма надморска височина и изключителна суша", разказва Лара Вимеркати (Lara Vimercati), водещ автор и докторант в университета. "Интересно е, че повечето водорасли, открити на това място са близко свързани с други снежни водорасли от алпийски и полярни райони".
Микроскопска фотография (увеличение 1000 пъти) на спора на Chlamydomonas sp. от червения лед.
Новите открития допълват познанието за границите, в които може да съществува живота на Земята, но може да има приложение и в изучаването на извънземния живот. Подобни образувания наскоро бяха открити на Плутон и се предполага, че съществуват и на една от луните на Юпитер - Европа. Районът Атакама в Чили също така е считан за една от най-добрите земни аналогии на почвата на Марс.
"Силно сме заинтересовани от адаптацията на организмите към екстремни условия", споделя Шмидт. "Това може би е добро място, на което да изследваме границите на наличие на живот".
"Нашето изследване показва, че колкото и да са сурови природните условия, животът намира начин за развитие, когато има наличност на течна вода", добавя Вимеркати.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари