Митичният чупакабра със сивата си люспеста кожа, стърчащи шипове и зъби от десетилетия интригува и плаши хората в двете Америки. Това чудовище, което според твърденията ловува дребен добитък, е породило множество легенди и истории за произхода си.
Според Джон Томечек (John Tomeček), експерт по дивата природа от Тексаския университет A&M, истинското обяснение на тези наблюдения може да се намери в науката, а не в свръхестественото.
Научно обяснение на наблюденията на чупакабра
Томечек, доцент в катедрата по управление на резерватите, дивата природа и риболова в Тексаския университет А&М, предполага, че много от съобщените случаи на наблюдение на чупакабра всъщност са случаи на койоти, страдащи от напреднал стадий на краста.
"Крастата е инвалидизиращо заболяване, което може да зарази много различни космати бозайници", обяснява Томечек.
Заболяването, причинено от микроскопични акари, които проникват в кожата, води до силно дразнене, загуба на козина, струпеи и удебеляване на кожата.
Томечек отбелязва, че с напредването на крастата тя следва специфична закономерност по тялото на животното.
"При кучетата последното място, на което губят козина, е точно между лопатките", посочва той. Тора разположение може да създаде впечатление за шипове, което съвпада с описанията на чупакабра.
Изключителното изтощение и отслабването на заразените с краста животни допълнително допринасят за зловещия им, извънземен вид, особено когато се виждат на слаба светлина на зазоряване или привечер.
Поведенчески промени при болни диви животни
Напредналите стадии на крастата не само променят външния вид на животните, но и тяхното поведение, правейки ги по-отчаяни и смели в търсенето на храна. Това отчаяние може да доведе до срещи с хора и животни, които обикновено избягват.
"Когато койотът е в напреднал стадий на краста, той се приближава по-смело до жилищни райони, за да търси храна, защото е отчаян", обяснява Томечек. "Те поемат рискове, които иначе здравото животно не би поело."
Легендата за чупакабрата, което в превод от испански означава "смучещ кози", произхожда от Пуерто Рико, от където идват за първи път съобщения за смърт на добитък с източена кръв.
Томечек предполага, че това поведение съответства на поведението на болен хищник. Заразените животни могат да се насочат към малки, затворени животни, които са по-лесни за улавяне, отколкото диви животни, които обикновено са по-подвижни и бдителни.
Характерните прободни рани, които често се откриват по тези животни, също съответстват на стила на ловуване на койотите.
"Устата на койотите не е подходяща за хващане и задържане, така че трябва да захапват повторно", отбелязва Томечек, което може да доведе до прободни рани, водещи до значителна загуба на кръв.
Неправилно тълкуване на признаците на нападение
Томечек засяга и мита, че чупакабрите напълно изцеждат кръвта на жертвите си. Той обяснява, че това схващане може да се дължи на погрешно разбиране на начина, по който кръвта се утаява и коагулира в мъртвото животно, създавайки впечатление за изпразнена кръвоносна система.
Макар че болните животни може да са по-склонни да навлизат в човешки райони, Томечек подчерта, че повишената им смелост не означава непременно агресия.
"Винаги правя разлика между смело и агресивно животно", коментира Томечек. "Смелостта просто означава, че животното рискува и прави неща, които обикновено не би направило, защото е отчаяно."
Срещи със заразени с краста диви животни
Предвид факта, че крастата може да се предаде както на хората, така и на домашните животни, Томечек съветва да се внимава при среща със заразени диви животни и да се пазят домашните любимци.
"Не са известни превантивни мерки за борба с крастата, но ако живеете в регион, където болестта е често срещана, е разумно редовно да се къпят работните животни и животни компаньони, което да включва някакъв вид акарицидно третиране", съветва експертът и призовава собствениците на домашни любимци да търсят подходяща ветеринарна помощ, когато е необходимо.
Отвъд мита за чупакабрата
Макар че фолклорът за чупакабра завладява въображението, Томечек подчертава, че е добре да се съсредоточим върху научната реалност, която стои зад тези наблюдения.
"Когато се занимаваме с "чупакабра", имаме работа с истинско животно - обикновено койот - което има сериозен здравословен проблем", посочва специалистът. "Отнасяйте се към ситуацията по подходящ начин, за да можем да помогнем за стопанисването на нашите ресурси от дива природа."
Като хвърля светлина върху науката, която стои зад феномена чупакабра, Томечек се надява да стимулира по-доброто разбиране на здравословните проблеми на дивите животни като крастата и да насърчи отговорното отношение към животните, които споделят нашите екосистеми.
източник: Spooky stories of the blood-sucking chupacabra: Fact or fiction?, Earth.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари