
Първо по рода си проучване изследва връзката между тежестта на COVID-19 и чревния микробиом. Изследването предполага, че специфични микробни характеристики имат връзка с тежестта на заболяването и тези бактериални дисбаланси могат да обяснят някои случаи на продължително COVID заболяване.
Все по-голямо количество проучвания откриват връзка между нашата имунна система и огромната популация от бактерии, живеещи в нашите черва, известни като чревния ни микробиом. Тези връзки предполагат, че нашият микробиом може да повлияе или да бъде повлиян от възпалителната активност в тялото. И тази връзка може да играе роля във всичко - от депресия и затлъстяване до болестта на Алцхаймер.
В светлината на тези неотдавнашни открития за микробиома е разумно да се запитаме какъв вид влияние имат чревните бактерии върху може би най-голямата здравна криза в наше време, COVID-19. Няколко предварителни проучвания, публикувани в края на 2020 г., предполагат, че пациентите, страдащи от COVID-19, могат да представят нови подписи на чревния микробиом.
Едно проучване установи, че пациентите с COVID-19 имат уникален микробен състав в сравнение с пациенти с грип и здрави хора от контролна група. Друго малко пилотно проучване, изследващо кохорта от само 15 пациента, предполага, че може да има признаци, че микробиомните промени корелират с тежестта на COVID-19.
Това ново проучване, публикувано в списанието BMJ Gut, предлага най-подробното досега изследване на връзката между тежестта на COVID-19, чревния микробиом и общите възпалителни биомаркери. Изследването разглежда проби от кръв и изпражнения от 100 пациента с COVID-19, постъпили в болница, в сравнение със 78 здрави контролни субекти.
Изследването установи значителни микробни разлики между пациентите с COVID-19 и контролите. Видове, включително Bifidobacterium adolescentis, Faecalibacterium prausnitzii и Eubacterium rectale, за които преди е доказано, че играят роля в дейността на имунната система, са наблюдавани в значително по-ниски обеми при пациенти с COVID-19. Пациентите с COVID-19 показват също и необичайно по-големи количества бактериални видове, включително Ruminococcus gnavus, Ruminococcus torques и Bacteroides dorie.
По-малкият брой на F. prausnitzii и Bifidobacterium bifidum са особено свързани с тежестта на инфекцията, след като се вземат предвид употребата на антибиотици и възрастта на пациентите. А броят на тези бактерии остава нисък в пробите, събрани до 30 дни след като заразените пациенти са изчистили организма си от вируса.
По-малка подгрупа от пациенти с COVID-19 в проучването са проследени до месец след възстановяване и изписване от болница, разкривайки, че нарушените микробиомни подписи изглежда продължават и след фазата на острото заболяване. Една хипотеза, повдигната от изследователите, предполага, че нарушенията на микробиома могат да играят роля в трайните симптоми, от които страдат много пациенти с COVID-19 в месеците след инфекцията.
Важно е да се отбележи, че тези констатации са много предварителни и не могат да дадат представа за причинно-следствената връзка. Не е ясно например дали тези конкретни пациенти с COVID-19 са имали нередовни микробиомни сигнатури преди вирусна инфекция. И не е ясно дали тези микробиомни подписи влияят пряко върху тежестта на заболяването или са просто следствие от него.
Може би най-интересната хипотеза, основана на това предварително проучване, е предположението, че някаква персонализирана микробиомна терапия може да бъде полезно лечение за пациенти след острата фаза на COVID-19. Все още е необходима много работа, преди да се стигне до някакъв вид реално клинично приложение на това изследване.
Справка: Gut microbiota composition reflects disease severity and dysfunctional immune responses in patients with COVID-19, Gut (2021). DOI: 10.1136/gutjnl-2020-323020
Източници:
COVID-19 severity linked to gut bacteria in first-of-its-kind study, Rich Haridy, New Atlas
Make-up of gut microbiome may influence COVID-19 severity and immune response, British Medical Journal
Още по темата

Животът
Чревни бактерии, разграждащи холестерола, могат да повлияят на сърдечното здраве на хората

Животът
Чревни бактерии, произвеждащи алкохол, могат да опиянят и да увредят черния дроб

Животът
Токсин на чревни бактерии уврежда ДНК и може да е свързан с рака на червата

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6136
1
13.01 2021 в 12:26
Последни коментари