Учени доказаха, че никотинът предпазва от развитие на шизофрения

Йоанна Димитрова Последна промяна на 24 януари 2017 в 11:04 20961 0

Постоянният поток на никотин нормализира генетично-индуцираните увреждания в мозъчната активност, които са свързани с отключване на шизофрения, твърди ново изследване на Университета на Колорадо Боулдър, цитирано от Eurekalert.

Откритието хвърля светлина върху причините за болестта и защо тези, които имат предразположеност към нея, са склонни да пушат.

В крайна сметка авторите на изследването, публикувано в онлайн списание Nature Medicine, предвиждат, че тяхната работа може да доведе до нови, непристратяващи, базирани на никотина терапии за над 51 милиона души по света, които страдат от шизофрения.

"Нашето изследване представя убедително биологично доказателство, че специфичният ген, който допринася за развитието на шизофрения, определя механизъм, който потвърждава, че никотинът подобрява мозъчния дефицит", каза Джери Стицел (Jerry Stitzel), изследовател в Института за поведенческа генетика (IBG) и един от четиримата автори на изследването.

Изследователят Уве Маскос ( Uwe Maskos) от Института Пастьор в Париж установява, че когато на мишки с шизофренични отклонения е даван никотин ежедневно, забавената им мозъчната активност се подобрява в рамките на два дни, а за седмица се е нормализирала.

"По принцип никотинът компенсира генетично обусловени увреждания", казва Стицел. "Преди нас никой не е успял да докаже, че никотинът всъщност е полезен“.

Функционалният магнитен резонанс и други технологии за изобразяване на мозъка позволяват изследването на различия в мозъчната активност при хора, диагностицирани с шизофрения. Изображението показва две нива на мозъка, с области, които са били по-активни при здрави контроли, отколкото при пациенти с шизофрения, показани в оранжево. Източник: Kim J, Matthews NL, Park S./PLoS One.

Международният екип от учени изследват основните причини за проява на "хипофронталност" - намаляване на действието на невроните в префронталния кортекс на мозъка. Хипофронталността се смята за основната причина за много от когнитивните проблеми на шизофренията, включително проблеми с вниманието, с паметта, с вземането на решения и разбирането на словесни обяснения.

Предишните проучвания на генома сочат, че хората с вариации на ген, наречен CHRNA5, са по-склонни да имат шизофрения, но механизмът за проявата е останал неясен. Хората с такава предраположеност е по-вероятно да пушат.

80 до 90% от хората с шизофрения пушат и повечето от тях са много пристрастени пушачи, факт, който от дълго време е кара изследователите да подозират, че е вид самолечение.

Изследването дава отговори на няколко въпроса: Има ли вариант на гена CHRNA5, който да води до хипофронталност? Ако е така, как? И успява ли никотинът да го предотврати?

За да постигне резултати, изследователският екип първо използва мишки с вариант на гена CHRNA5 и използва технологии за най-съвременните изследвания на мозъка, за да проверят дали имат хипофронталност. Изследването посочва, че имат. Тогава Стицел и съавторът Чарлз Хофер (Charles Hoeffer) провеждат поведенчески тестове, за да видят дали мишките проявяват характерни за шизофренията признаци, като неспособност за потискане на реакция на страх и липса на социално взаимодействие. Отново отговорът е бил положителен. "Резултатите доказват, че генът вероятно играе голяма роля при шизофренията, като причинява хипофронталност", казва Стицел.

Никотинът, даден на мишките, нормализирал мозъчната активност чрез въздействие върху никотиновите рецептори в мозъка, заздравявайки когнитивните функции.

Защото хипофронталността също е свързана с пристрастяване и други психични заболявания - от хиперактивност и дефицит на вниманието до биполярно разстройство, а изследването може да има широко приложение за разработване на лекарства в областта на психичното здраве, твърдят авторите.

"Това е една напълно нова стратегия за създаване на лекарства", казва водещият автор Маскос.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !