Учени откриват нов странен вид жаби, по-малки от един сантиметър

Ваня Милева Последна промяна на 07 ноември 2024 в 00:00 1130 0

Brachycephalus dacnis

Кредит Lucas Machado Botelho/Projeto Dacnis

Нов миниатюрен вид на дланта на изследовател.

Brachycephalus dacnis е седмият идентифициран вид жаба-бълха и е малко по-голям само от един близкородствен вид, открит в южната част на Баия, Бразилия. 

Някои видове от рода Brachycephalus, наречени жаби-бълхи, достигат до по-малко от 1 см дължина като възрастни, което ги прави по-малки дори от нокът.

Името на новия вид, B. dacnis, е в чест на проекта Dacnis - неправителствена организация за опазване, научни изследвания и образование, която поддържа частни зони от атлантическата дъждовна гора, включително тази, в която е намерено животното, Убатуба, на брега на щата Сао Пауло.

"Съществуват малки жаби с всички характеристики на големите жаби, с изключение на размера им. Този род е различен. По време на еволюцията си той е претърпял това, което ние, биолозите, наричаме миниатюризация, която включва загуба, намаляване и/или сливане на кости, както и по-малко пръсти и липса на други части от анатомията им“, обяснява Луис Фелипе Толедо (Luís Felipe Toledo), автор-кореспондент на статията и професор в Института по биология в Сао Пауло (IB-UNICAMP).

Това е седмият вид жаба-бълха, описан в род Brachycephalus. Доскоро родът бе известен главно с ярко оцветените отровни видове, като жабите B. rotenbergae, B. ephippium и B. pitanga, но сега изследователите са особено заинтригувани от миниатюрните размери на жабите-бълхи.

Въпреки че отровните жаби са по-големи от жабите-бълхи, те имат по-малко анатомични структури. Любопитно е например, че те не могат да чуват собствените си вокализации поради липсата на тъпанче пред средното ухо, както показва статията на Толедо и колегите му, публикувана в Scientific Reports през 2017 г.

Разнообразие

Вниманието на изследователите е било привлечено от новоописания вид B. dacnis заради неговите вокализации. Той има същата морфология като друг вид, B. hermogenesi. И двата вида имат жълтеникавокафява кожа, живеят в листната маса, нямат попови лъжички, а се появяват от яйцата си като напълно оформени миниатюри с морфология на възрастни и се срещат в един и същи регион. Вокализациите им обаче са различни.

ДНК секвенирането потвърждава, че B. dacnis наистина е нов вид. 

В описанието си на новия вид, освен необходимите анатомични белези, изследователите включват информация за скелета и вътрешните органи, както и молекулярни данни и подробности за вокализациите му. Описанията на новите видове трябва да включват тези подробности, за да могат да се разграничат по-точно от другите, като се има предвид, че много от тях са криптични и не могат да бъдат разграничени само по външната анатомия.

Криптичен вид

Облачната тигрова котка Leopardus pardinoides е криптичен вид. Какво означава това?

Криптичните видове се състоят от два или повече таксономични единици, които са под едно име, защото са повече или по-малко неразличими морфологично. Тези видове са потенциално важни за подробни оценки на биоразнообразието. За да се определят границите на криптичните видове, се прилага генетичен анализ. Криптичните видове може да са резултат от сравнително скорошна диверсификация.

"Разнообразието на тези миниатюрни жаби може да е много по-голямо, отколкото си мислим. Оттук идва и важността да се опишат колкото се може повече белези и характеристики, за да се ускори процесът на описание и да се пристъпи към работа по опазването им възможно най-бързо", коментира Толедо.

Справка: Among the world’s smallest vertebrates: a new miniaturized flea-toad (Brachycephalidae) from the Atlantic rainforest, Luís Felipe Toledo​, Lucas Machado Botelho, Andres Santiago Carrasco-Medina, Jaimi A. Gray, Julia R. Ernetti, Joana Moura Gama, Mariana Lucio Lyra, David C. Blackburn, Ivan Nunes and Edelcio Muscat, 25 October 2024, PeerJ.
DOI: 10.7717/peerj.18265

Източник: Scientists Discover Bizarre New Frog Species That’s Smaller Than a Centimeter, São Paulo Research Foundation

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !