Brachycephalus dacnis е седмият идентифициран вид жаба-бълха и е малко по-голям само от един близкородствен вид, открит в южната част на Баия, Бразилия.
Някои видове от рода Brachycephalus, наречени жаби-бълхи, достигат до по-малко от 1 см дължина като възрастни, което ги прави по-малки дори от нокът.
Името на новия вид, B. dacnis, е в чест на проекта Dacnis - неправителствена организация за опазване, научни изследвания и образование, която поддържа частни зони от атлантическата дъждовна гора, включително тази, в която е намерено животното, Убатуба, на брега на щата Сао Пауло.
"Съществуват малки жаби с всички характеристики на големите жаби, с изключение на размера им. Този род е различен. По време на еволюцията си той е претърпял това, което ние, биолозите, наричаме миниатюризация, която включва загуба, намаляване и/или сливане на кости, както и по-малко пръсти и липса на други части от анатомията им“, обяснява Луис Фелипе Толедо (Luís Felipe Toledo), автор-кореспондент на статията и професор в Института по биология в Сао Пауло (IB-UNICAMP).
Това е седмият вид жаба-бълха, описан в род Brachycephalus. Доскоро родът бе известен главно с ярко оцветените отровни видове, като жабите B. rotenbergae, B. ephippium и B. pitanga, но сега изследователите са особено заинтригувани от миниатюрните размери на жабите-бълхи.
Въпреки че отровните жаби са по-големи от жабите-бълхи, те имат по-малко анатомични структури. Любопитно е например, че те не могат да чуват собствените си вокализации поради липсата на тъпанче пред средното ухо, както показва статията на Толедо и колегите му, публикувана в Scientific Reports през 2017 г.
Разнообразие
Вниманието на изследователите е било привлечено от новоописания вид B. dacnis заради неговите вокализации. Той има същата морфология като друг вид, B. hermogenesi. И двата вида имат жълтеникавокафява кожа, живеят в листната маса, нямат попови лъжички, а се появяват от яйцата си като напълно оформени миниатюри с морфология на възрастни и се срещат в един и същи регион. Вокализациите им обаче са различни.
ДНК секвенирането потвърждава, че B. dacnis наистина е нов вид.
В описанието си на новия вид, освен необходимите анатомични белези, изследователите включват информация за скелета и вътрешните органи, както и молекулярни данни и подробности за вокализациите му. Описанията на новите видове трябва да включват тези подробности, за да могат да се разграничат по-точно от другите, като се има предвид, че много от тях са криптични и не могат да бъдат разграничени само по външната анатомия.
"Разнообразието на тези миниатюрни жаби може да е много по-голямо, отколкото си мислим. Оттук идва и важността да се опишат колкото се може повече белези и характеристики, за да се ускори процесът на описание и да се пристъпи към работа по опазването им възможно най-бързо", коментира Толедо.
Справка: Among the world’s smallest vertebrates: a new miniaturized flea-toad (Brachycephalidae) from the Atlantic rainforest, Luís Felipe Toledo, Lucas Machado Botelho, Andres Santiago Carrasco-Medina, Jaimi A. Gray, Julia R. Ernetti, Joana Moura Gama, Mariana Lucio Lyra, David C. Blackburn, Ivan Nunes and Edelcio Muscat, 25 October 2024, PeerJ.
DOI: 10.7717/peerj.18265
Източник: Scientists Discover Bizarre New Frog Species That’s Smaller Than a Centimeter, São Paulo Research Foundation
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари