Важен нов фосил на най-старата известна съвременна птица

Винаги ли патицата изглежда като патица и кряка като патица?

Ваня Милева Последна промяна на 07 февруари 2025 в 00:00 3471 0

Съвременната птица от късната креда, Vegavis iaai, преследва гмуркане за риба в плиткия океан край бреговете на Антарктическия полуостров, с амонити и плезиозаври за компания.

Кредит Mark Witton, 2025.

Съвременната птица от късната креда, Vegavis iaai, преследва гмуркане за риба в плиткия океан край бреговете на Антарктическия полуостров, с амонити и плезиозаври за компания.

Учени са открили почти напълно запазен череп на Vegavis iaai в Антарктида – древна птица, смятана за един от най-ранните представители на съвременните птици, датираща отпреди 69 милиона години. Този фосил, събран по време на експедиция през 2011 г., дава нова информация за еволюцията на птиците през Креда – период, когато динозаврите все още господстват в Северна Америка.

Фосилите на ранни птици от този период са редки, но изключително важни за разбирането на екологичните промени в развитието на птиците. Vegavis iaai се определя като водолюбива птица от Антарктида, живяла преди 69,2 – 68,4 милиона години. Нейната класификация се оспорва – първоначално учените я свързват с патиците, но по-късни изследвания предполагат, че може да принадлежи изцяло към Гъскоподобните (Anseriformes) птици или дори да е извън групата на съвременните птици.

Изследователи от Университета на Охайо анализират новия фосил и установяват, че това е най-старият известен съвременен вид птица, обитавал Антарктида по времето, когато Тиранозавър рекс е доминирал в Северна Америка.

Черепът, който е почти напълно запазен, показва дълъг, заострен клюн и уникална форма на мозъка, която не се наблюдава при други птици от мезозойската ера. Тези характеристики поставят Vegavis сред съвременните птици и осигуряват най-ранното доказателство за успешната им еволюционна експанзия по света.

Изследователите установяват, че черепът разкрива нови данни за начина на хранене на Vegavis iaai и потвърждава нейната принадлежност към водоплаващите птици. Водещият автор на изследването, д-р Кристофър Торес (Christopher Torres), заявява, че този фосил може да разреши дългогодишни спорове за мястото на Vegavis в еволюционното дърво на птиците.

Преди 20 години д-р Джулия Кларк (Julia Clarke) и нейни колеги за първи път описват Vegavis като ранен представител на съвременните водоплаващи птици. Досегашните проучвания поставят под въпрос нейното еволюционно място, но новото изследване, което за първи път анализира почти напълно запазен череп, дава по-ясна представа за анатомията ѝ.

Черепът показва характеристики, като форма на мозъка и структура на клюна, типични за съвременните водоплаващи птици. За разлика от повечето днешни видове, Vegavis притежава мощна челюстна мускулатура, адаптирана за гмуркане и лов на риба.

Тя има птичи клюн без зъби, по-малка горна челюст (максила) и мозък с уголемен главен мозък и изместени надолу оптични лобове. Дълбоко издълбаната слепоочна ямка подсказва за силно развити челюстни мускули. Тесният и заострен клюн, както и липсата на ретроартикуларни израстъци в долната челюст, допълнително подкрепят тезата за водолюбивия начин на живот на Vegavis.

Всички тези черти са съгласуват с останалата част от скелета ѝ, което предполага, че птицата е използвала краката си за придвижване под вода, подобно на гмурците.

Д-р Патрик О’Конър (Patrick O’Connor), съавтор на изследването и професор в Университета на Охайо, подчертава, че това откритие потвърждава значението на Антарктида за изучаването на ранните етапи от еволюцията на съвременните птици.

Справка: Torres, C.R., Clarke, J.A., Groenke, J.R. et al. Cretaceous Antarctic bird skull elucidates early avian ecological diversity. Nature 638, 146–151 (2025). DOI: 10.1038/s41586-024-08390-0

Източник: An important new fossil of the oldest known modern bird, ТechЕxplorist

    Най-важното
    Всички новини