До 2050 г. близо 200 вида птици - от пингвини до буревестници - ще ядат пластмаса. Но това, с което ги привличат тези често смъртоносни боклуци не е само приликата им с вкусно парченце от медуза или водорасли. Миризмата на гниеща пластмаса, също е привлекателна за някои морски птици, показва ново проучване, публикувано в Science Advances.
До около средата на 20-ти век учените са смятали, че птиците не чувстват мирис. Обаче според водещия автор на статията Матю Савока (Matthew Savoca), по-голямата част от птиците усещат мирис, а някои групи, например, албатросите и кивито, имат изключително обоняние. Те са развили тази способност по очевидни причини - морските птици се хранят от обширна територия открити води, а техните хранителни източници са разнородни. Следователно, за да намерят подходящата за тях храна, на птиците е нужно и обоняние.
Това, което за нас е боклук, за животните е източник на храна. За тях, щом нирише като храна и плува в морето, трябва да е храна. Но те не могат да усвояват пластмасата.
За да разберaт какво се случва, изследователите поставят малко количество от пласмасови перли, затворени в врежести торби в океанските води край бреговете на Калифорния за три седмици, разказва онлайн изданието Science.
Матю Савока пуска торбите с пластмасови перли в Калифорнийския залив.
Когато изтекъл срока, те изваждат торбите и ги изследват с химически анализатор, (който често се използва за оценка на ароматите на виното). Учените откриват, че плаващите перли изпускат химикал, наречен диметил сулфид (DMS). Това е много важно, защото DMS е един от основните химични вещества, отделяни от водораслите, които се консумиртат от малки морски рачета, които пък са деликатес за птиците. За тях миризмата на диметил сулфид е знак, че някъде наблизо има изобилие от крил.
Тъй като пластмасовите перли за експеримента са взети направо от производителя, те не могат да изпускат DMS, най-вероятно, миризмата идва от водораслите пораснали по повърхността на перлите и от диметил сулфида, който те адсорбират от морската вода.
Екипът смята, че DMS вероятно играе ключова роля за поглъщането на пластмасата - само 8% от птици, които не реагират на DMS, ядат пластмаса, в сравнение с 48% от птиците, за които е сигнал за храна.
Екипът се надява, че тяхното откритие може да намали смъртните случаи на морски птици от отравяне с отпадъци, вероятно под формата на нови пластмаси, които не се замърсяват от DMS произвеждащи организми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари