
Ново проучване разкри какво правят животните, след като са симулирали смъртта, за да избегнат убийството на хищник и какъв е контекстът на това поведение.
Много животни, като последна защита, стават неподвижни след контакт с хищник.
Това поведение е толкова често срещано, че се разпознава във фрази като "прави се на умряла лисица". Дори се казва, че се появява при хора при екстремни обстоятелства.
В предишни проучвания, извършени от учени от Университета в Бристол, използвайки ларви на мраволъвове (Myrmeleontidae – семейство насекоми от разред Мрежокрили), изследователите забелязват, че те остават неподвижни, след като им се влияе индивидуално.
Това е установено, когато учените се опитват да претеглят ларвите, което при такива малки насекоми е много трудно, защото се движат непрекъснато върху съда на везната.
Но когато ларвите на мраволъвовете са пуснаки много внимателно върху съда на везната, те са оставали напълно неподвижни достатъчно време, за да може теглото им да бъде записано точно.
"Избрахме да изследваме това така наречено поведение на "имитация на смърт" и открихме, че времето, през което отделните мраволъвове остават неподвижни, е напълно непредсказуемо за всеки индивид", разказва професор Найджъл Франкс (Nigel Franks) от Факултета по биологични науки на Университета в Бристол, който ръководи изследването.
"Това се потвърждава от разглеждането на продължителността на неподвижност след контакт при голям брой мраволъвове. Такива данни показват експоненциално разпределение. Така че точно както при радиоактивните атоми, докато даден индивид промени състоянието е непредсказуемо,то моделът на популацията е напълно предвидим."
Проучването показва, че поведението на мраволъвовете вероятно е адаптация, тъй като хищник, който е вдигнал и след това изпуснал ларва на мраволъв, не може да знае предварително дълго да чака потенциалната му жертва да се задвижи отново и да се превърне в разпознаваема плячка. Един от наблюдаваните мраволъвове остава напълно неподвижен повече от час.
Въпреки че не може да се предвиди кога неподвижен мраволъв ще се върне към живот, това не означава, че хищникът непременно ще е напуснал сцената, за да търси алтернативна плячка.
Следващият въпрос на екипа бе какво правят животните, след като си поиграят на "умряла лисица". В новото изследване те показват, че поведението на мраволъвовете зависи от ситуацията, в която се намират.
Ларвите на мраволъвовете са ровещи се животни и може да търсят безопасност в потапянето в ронливия субстрат, където обикновено изграждат своите ями. Но е напълно възможно хищник да пусне мраволъв върху твърда повърхност, която не би позволила да избягат.
Използвайки усъвършенствано автоматизирано видео проследяване на периодичното придвижване на отделни мраволъвове върху различни субстрати, изследователите установяват, че това, което един мраволъв прави след прекратяване на периода си на неподвижност, зависи от наличните стратегии за бягство.
"Нашето изследване може да е първото, което ще определи какво правят животните, след като са се престрували на мъртви, и показваме, че това, което правят, зависи от контекста. Това е компромис. И така, нашата работа отваря полето за изучаване на живота след смъртта в огромния набор от животни, които проявяват симулация на смърт, танатоза или това, което предпочитаме да наричаме неподвижност след контакт", коментира професор Франкс.
Справка:
Източник:
Още по темата

Животът
Пчели защитават гнездото си като удрят мравките с крилата си (видео)

Животът
Мравките ампутират крайниците на своите събратя, за да ги предпазят от инфекции (видео)

Животът
Поляризираната лунна светлина помага на мравките да намерят пътя си към дома

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?