Някои мравки отрязват заразените крайници на своите събратя, за да увеличат шансовете им за оцеляване, което ги прави единствените регистрирани животни, освен хората, които извършват ампутации, за да спасят живота на други същества.
Вече знаехме, че мравките са едни от малкото животни, които се грижат за нараняванията на своите връстници. Мравките от вида Матабеле (Megaponera analis) например могат да лекуват инфекции, като отделят антимикробно вещество, произвеждано от специални жлези.
Но не всички видове мравки имат такива жлези, уточнява Ерик Франк (Erik Frank) от Университета във Вюрцбург, Германия.
"Искахме да разберем какво се случва с мравките, които не могат да използват антибиотици."
Докато наблюдавал отблизо колониите на мравки дърводелци от Флорида (Camponotus floridanus) в лабораторията си, колегата на Франк Дани Буфат (Dany Buffat) от Университета в Лозана, Швейцария, забелязал мравка, която сдъвквала ранения крак на свой събрат.
"В началото не им повярвах", разказва Франк. "Помислих си, че вероятно става дума за нещо друго. Може би е имало заплаха или мравката е смятала, че напада враг."
След като анализирал видеозаписите на колониите, екипът вижда още случаи на ампутация. Всеки път ампутираният не е показвал признаци на борба. Нещо повече, тези ампутации са се случвали само когато нараняването е било на горния крак на индивида.
За да научи повече за това поведение на мравките, екипът причинява наранявания и инфекции на бедрата на 72 мравки дърводелци. Половината от мравките получили ампутации на краката от изследователите, а останалите били оставени като контрола. Смъртността при ампутираните мравки е била с 90 % по-ниска, отколкото при контролната група, което предполага, че тези процедури успешно са спрели разпространението на патогена.
За разлика от тях, ампутации от други мравки никога не са се случвали, ако раната е била на долната част на крака на мравката, а когато екипът повторил експеримента с наранявания на долната част на крака, смъртността била еднаква както при ампутираните, така и при контролната група. Това може да се дължи на физиологията на мравките, обяснява Франк. "Насекомите нямат централно сърце като нас", посочва Франк. Вместо това няколко мускула изпомпват кръвта около тялото и с помощта на микро-томографско сканиране екипът установява, че много от тези мускули са концентрирани в горната част на краката на мравките дърводелци.
Това означава, че ампутациите на горните крака увреждат мускулите, които изпомпват кръвта, като пречат на кръвообращението и на разпространението на инфекциите. От друга страна, тъй като в долните крака липсват тези мускули, ампутирането им не спира разпространението на инфекциите.
"Откритието е забележително и разширява границите на нашето разбиране за поведенческите имунни системи при социалните насекоми", коментира Джеймс Траниело (James Traniello) от Бостънския университет в Масачузетс.
Томер Цацкес (Tomer Czaczkes) от Университета в Регенсбург, Германия, е изненадан от това колко целенасочена е ампутацията. "Те не прилагат поголовна ампутация при всяко нараняване - правят го само когато това би имало смисъл."
"Изглежда малко вероятно мравките да разбират крайните причини, поради които тези ампутации работят. Много по-вероятно е това да е вродено поведение, с което мравките се "раждат"," смята изследователят.
Справка: Wound-dependent leg amputations to combat infections in an ant society; Erik.T. Frank, Dany Buffat, Joanito Liberti, Lazzat Aibekova, Evan P. Economo, Laurent Keller; Current Biology July 02, 2024 DOI: https://doi.org/10.1016/j.cub.2024.06.021
Източник: Ants amputate their nestmates’ limbs to save them from infection, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари