
Археологически открития на остров Шуяк в архипелага Кодиак в Аляска разкриват забележителна глава от историята на коренното население на Америка, след като бе идентифицирано може би най-старото известно селище на острова, датиращо отпреди приблизително 7000 години.
Революционните открития, обявени от археологическия екип на музея "Алутиик", значително разширяват представата ни за древните поселения на коренното население в суровия крайбрежен район на Аляска. Водено от Патрик Солтонстал (Patric Saltonstall), куратор по археология в музея, многогодишното проучване разкрива десетки досега недокументирани селища, особено в по-малко проучените източни брегове на острова, съобщава Alaska Public Media.
Остров Шуяк се е населявал от народа алутиик - крайбрежен ескимоски народ, който обитава Южна Аляска. Името "алутиик" произлиза от руската дума "алеут", с която руските търговци погрешно са започнали да ги наричат. Те говорят на алутиикски език, член на семейството на ескимоските езици. Те наричат себе си "сугпиак".
Топографска карта на остров Шуяк, показваща местоположението на новооткритите археологически обекти. Кредит: USGS
Неочаквани археологически открития
Остров Шуяк, наричан на езика алутиик като Suu'aq, което означава "издигащ се от водата", дълго време е бил смятан за слабо населен през цялата си история. Днес островът е обхванат в голямата си част от държавния парк "Шуяк Айлънд", който привлича каякари и любители на дивата природа. Въпреки това, последните археологически доказателства разказват друга история.
"Остров Шуяк винаги е бил място, където ми се струваше, че е слабо населено", обяснява Салтонстал. "Но когато откриеш това, разбираш, че предварителните ти представи и това, което всъщност откриваш, често не съвпадат", съобщава Archaeology Magazine.
Проучването идентифицира едно забележително селище с 11 къщи, в които според изследователите са живели между 200 и 300 души преди около 300 години. Още по-изненадващо е откритието на селището, датиращо отпреди 7000 години, което представлява най-ранното доказателство за човешко обитаване, открито на острова.
Дълбока история на присъствието на коренното население
Народът алутиик/сугпиак обитава районите около архипелага Кодиак от хиляди години, като археологически и исторически записи потвърждават тяхното присъствие от поне 7500 години. Тези последни открития на остров Шуяк добавят важни нови доказателства към нашата представа за това как тези морски народи са се адаптирали и развивали в суровите крайбрежни условия на Аляска.
Новооткритите селища разкриват сложна картина на дългосрочно заселване, която оспорва предишните предположения за гъстотата на населението и разпределението на селищата в архипелага. Наличието на множество селища, включително древната общност, датираща отпреди 7000 години, предполага, че остров Шуяк е играл по-значителна роля в регионалната история на коренното население, отколкото се е смятало досега.
Традиционен танцьор от народа алутиик, представящ богатото културно наследство на коренното население на Аляска. Кредит: Christopher Mertl/Public domain
Исторически контекст и културна приемственост
Историческите записи показват, че остров Шуяк някога е бил място на няколко процъфтяващи села със сложни социални и икономически мрежи. Една от тези общности установи търговски отношения с руския търговец на кожи Грегори Шеликов в края на 1700-те години, което показва сложния характер на търговските мрежи на коренното население в региона.
Културният контакт обаче води до опустошителни последствия. Напрежението ескалирало, когато местните селяни убили двама руски работници и един преводач, което подтикнало Шеликов да унищожи селото за отмъщение. Останалите общности напуснали острова малко след това, което бележи края на постоянното присъствие на коренното население на остров Шуяк, обяснява KTOO.
Защита на древното наследство
Разливът на нефт от танкера "Ексон Валдез” през 1989 г. първоначално предизвика опасения за състоянието на археологическите обекти по крайбрежието, тъй като се смяташе, че много от тях са подложени на ерозия от морето. Въпреки това, последните геоложки промени са осигурили неочаквана защита за тези културни съкровища.
"Земята се издига от земетресението през 1964 г. – изпреварвайки покачването на морското равнище", отбелязва Салтонстал. "Сега виждаме, че тревата стабилизира плажовете, което е добра новина за опазването на обектите."
Археологически разкопки на свързан обект на остров Кодиак, показващи внимателното документиране на древните културни слоеве. Кредит: Alutiiq Museum Archaeology Department & Repository
Стабилизирането на терена на острова намалява заплахите както от естествената ерозия, така и от човешката намеса, подчертава Моли Одел (Molly Odell), директор по археология в музея "Алутиик".
"Това означава, че тези обекти не само са по-обезопасени, но и по-малко вероятно е да бъдат нарушени от посетители, които събират артефакти", обяснява тя. "Призоваваме хората да оставят културните артефакти там, където ги намерят, и да съобщават за всякакви находки на музея."
Традиционна алутиикска издълбана маска, представляваща сложните художествени традиции на коренното население на Аляска. Кредит: Alutiiq Museum
В процес на разработване са планове за нова археологическа изложба в Big Bay Ranger Station, която ще помогне на посетителите да разберат богатата история на коренното население на острова. Тази образователна инициатива има за цел да свърже съвременните посетители с древните народи, които са наричали остров Шуяк свой дом в продължение на хилядолетия.
Източник: 7,000-year-old Village Sites Reveal Thriving Life on Remote Alaskan Island, Ancient-origins.net
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици