Археолози откриват най-старата известна християнска църква в Армения

Ваня Милева Последна промяна на 15 октомври 2024 в 00:00 2413 0

Предварителната реконструкция показва късноантичната църква в Артаксата

Кредит Armenian-German Artaxata Project

Предварителната реконструкция показва късноантичната църква в Артаксата.

Археолози откриха останките от неизвестна досега раннохристиянска църква в древния град Артаксата, близо до съвременния град Арташат.

Находката се състои от осмоъгълна сграда с кръстовидни разширения. Археолози от Националната академия на науките на Армения и Университета в Мюнстер са разкопали части от църквата и я проучиват с геофизични методи.

Арменско-германският изследователски екип изследва елинистическия метрополис Артаксата в Араратската равнина от 2018 г.

"Сградата от 4-ти век е най-старата археологически документирана църква в страната – сензационно доказателство за ранното християнство в Армения", отбелязва професор Ахим Лихтенбергер (Achim Lichtenberger) от Университета в Мюнстер.

Типологически находката може да се определи като раннохристиянска църква.

Осмоъгълната сграда се е крепяла на внушителни колони. Кредит: Armenian-German Artaxata Project

"Осмоъгълните църкви са били непознати тук досега, но за нас са познати от региона на Източното Средиземноморие, където са се появили за първи път през 4-ти век сл.н.е.", добавя д-р Мкртич Зардарян (Mkrtich H. Zardaryan) от Националната академия на науките на Армения.

В кръстообразните разширения изследователите са открили останки от дървена платформа, които са радиовъглеродно датирани към средата на 4-ти век сл. н.е. Осмоъгълната сграда с диаметър около 30 метра се отличава с прост хоросан под и теракотени плочки. Мраморни фрагменти подсказват, че църквата е била богато украсена, като материалът е внесен от Средиземноморието.

Германско-арменският екип работи в Армения от септември. Те планират да продължат разкопките си, като се стремят да разкрият повече подробности за църквата.

Манастирът Хор Вирап е съвсем близо до новооткритата църква и пази спомена за покръстването на арменския цар. Кредит: Armenian-German Artaxata Project

Легендата разказва, че през 301 г. сл.н.е., в Артаксата, Григорий Просветителят покръства Тиридат III, царя на Армения, в християнството, което прави Армения първата християнска държава в света. Напомняне за тази традиция може да се намери в средновековния манастир Хор Вирап, който се намира недалеч от сега откритата църква. Династиите Артаксиад и Арсакид управляват Армения със столица Артаксата. През елинистическата епоха градът се разраства във важна метрополия и служи като столица на Армения в продължение на близо шест века.

Източник: Archaeologists Discover Oldest Known Christian Church In Armenia, Аrkeonews

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !