Археолози в Германия са открили рядък японски самурайски меч от XVII в. от руините на мазе, разрушено по време на Втората световна война.
Екипът открива силно корозиралия къс меч, известен като вакидзаши, при разкопки на Молкенмаркт, най-стария берлински площад. Първоначално археолозите са сметнали, че оръжието е военна парадна сабя, но допълнителен анализ е показал, че мечът всъщност е от японския период Едо (1603-1868 г.). Острието на оръжието може да е още по-старо, възможно e да датира от XVI в., се казва в изявление на Музея за праистория и ранна история на Берлинските държавни музеи. Възможно е то да е донесено в Германия през XIX в. като част от дипломатическа мисия, твърдят археолозите.
"Кой би могъл да си представи, че по времето, когато Япония е била изолирана и почти никакви европейски пътешественици не са идвали в страната, такова дълго използвано и богато украсено оръжие ще се окаже тук, в Берлин?", коментира Матиас Вемхоф (Matthias Wemhoff), археолог и директор на Музея за праистория и ранна история в Берлин.
Археолозите от Държавната служба за паметниците на културата в Берлин намират меча през зимата на 2022 г., докато разкопават мазета на жилищни и търговски сгради в Молкенмаркт, който е бил превърнат в руини по време на Втората световна война и покрит с улици и кръстовища през 60-те години на миналия век. Според изявлението бившите мазета са били пълни с артефакти, свързани с войната, включително юзди, стремена, бордюри и сбруи, които са били изхвърлени към края на войната. Но откриването на японския меч в едно от мазетата е неочаквано.
Близък план на Дайкоку, един от седемте японски богове на късмета, който носел чук (вдясно) и чувал с ориз (вляво). Кредит: © Staachliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte / Anica Kelp
Сега реставрационните работи разкриват, че оръжието е фрагмент от вакидзаши - меч, който "някога е бил запазен за високопоставени лица като оръжие, свързано със статута", посочва Вемхоф.
В исторически план вакидзаши са носили самураите като резервно оръжие, в случай че им се наложи да се бият в малко помещение или в непосредствена близост до целта си, където би било трудно да извадят от ножницата му по-дългия си меч, наречен катана. Според Британския музей те са наричани и "меч-придружител" и са били носени по всяко време от самураи.
Дървената дръжка на новооткрития меч е била повредена от топлината, но парчета от дървото и текстилните обвивки на меча са все още запазени според изявлението на музея. По-нататъшната реставрация показва, че на металния пръстен в основата на дръжката близо до острието, е изобразен Дайкоку, един от седемте богове на късмета в Япония, който е идентифициран благодарение на това, че носи чук и чувал с ориз.
Задната страна на дръжката на меча и накрайника. Кредит: © Staachliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte / Anica Kelp
Екипът открива и вече повредени рисувани декорации на цветя хризантема и водни линии върху предпазителя на меча. Стилът на меча показва, че той е от периода Едо.
Рентгеновата снимка показала, че острието е скъсено и че дръжката не е оригиналната. Изследователите забелязали две дупки в тангата - скритата част, която държи меча заедно - които биха държали два дървени щифта, прикрепящи дръжката. Но сегашната дръжка била прикрепена само с една от тези дупки.
На предпазната плоча (цуба) е изрисуван мотив на хризантема и водни линии. Кредит: © Staachliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte / Anica Kelp
На рентгеновата снимка на меча. При сегашната дръжка обаче е използван само един отвор, което показва, че тя не е оригиналната дръжка на меча. Кредит: © Staachliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte / Anica Kelp
Тъй като дръжката не е оригинална, острието може да е дори по-старо от периода Едо, може би датиращо от 1500 г., пишат в изявлението си служителите на музея.
"Може би мечът е бил подарък от мисията Такеноучи през 1862 г. или от мисията Ивакура, последвала единадесет години по-късно, на японски посланици, които са посещавали Европа и останалата част от западния свят, за да изградят отношения и да съберат впечатления", обяснява Вемхоф. "Пространствената близост на Молкенмаркт със заобикалящите го аристократични дворци до Берлинския дворец подсказва това."
Германският владетел Вилхелм I се среща с японското посолство от мисията Такеноучи в двореца си, докато е крал. През 1873 г., когато е император, Вилхелм I приема посолството на мисията Ивакура, разказва Вемхоф. Не е известно обаче как са могли да се сдобият с меча хората, които са го изхвърлили на Молкенмаркт по време на Втората световна война, добавя Вемхоф.
Източник: 'Richly decorated weapon' from Edo Japan unearthed in World War II rubble in Germany News By Laura Geggel, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари