

Нови открития в древния месопотамски обект Кюрд Кабурстан, включително глинени плочки с древна клинописна писменост, дъска за игра и големи структурни останки, могат да предоставят богати познания за този град от средната бронзова епоха и да хвърлят светлина върху по-неясната история на Месопотамия.
Изследването дава представа за регионалното наследство и запълва празнините в знанията за това как са живели и напреднали древните хора.
Глинените плочки са първите по рода си, открити в региона, но все още се интерпретират. Първите открития сочат, че те дават по-добра представа за хората, които са живели там, и за събитията със значителни последици, с които са се сблъскали.
Тифани Ерли-Спадони (Tiffany Earley-Spadoni), доцент по история в Калифорнийския университет, и екип от изследователи внимателно разкриват културно значими находки от средната бронзова епоха (1800 г. пр. Хр.) в месопотамския обект Кюрд Кабурстан, който се намира в района на Ербил в Североизточен Ирак.
Значителна част от човешкото развитие и история може да се проследи до древната цивилизация на Месопотамия, в и около днешен Ирак.
Проучването на тези нови плочки може да разкрие важни подробности за връзките на града със съседите му през средната бронзова епоха и за историческото му значение. Например чрез изучаване на имената на хората, избора на думи и стиловете на писане учените могат да разберат по-добре грамотността в региона и културната идентичност на града, отбелязва Еърли-Спадони в резюмето на теренната си работа.
Скрита история
Средната бронзова епоха в Северен Ирак е слабо проучена поради ограничените предварителни изследвания и присъщите на наличните исторически източници пристрастия, отбелязва Еърли-Спадони.
"Надяваме се да открием още повече исторически документи, които ще ни помогнат да разкажем историята на [града] от гледна точка на собствения му народ, а не да разчитаме само на свидетелства, написани от неговите врагове", посочва Еърли-Спадони. "Въпреки че знаем много за развитието на писмеността в Южен Ирак, много по-малко се знае за писмеността в северните месопотамски градове, особено в близост до Ербил, където се намира Кюрд Кабурстан."
Месопотамия, с нейната гъста мрежа от древни градове в плодородните равнини по поречието на реките Тигър и Ефрат близо до Персийския залив, често се смята за родно място на градската цивилизация. Тези градове, запазени като високи разкази, могили, образувани от натрупани през вековете културни отпадъци, са пленявали учените от поколения насам.
Монументална архитектура от глинени тухли в южния сектор на долния градски дворец, изглед на север. Кредит: Tiffany Earley-Spadoni
"Знаем доста за месопотамските градове в южната част на страната, а тя се смята по традиция за сърцето на градовете", обяснява Еърли-Спадони. "Когато хората си представят къде са възникнали първите градове, те си представят градове в Южен Ирак, като Урук. Ние се стремим да запълним тази празнина в науката, като изследваме голям градски обект, един от малкото, които някога са били изследвани в Северен Ирак."
Разкрити нови области, повдигнати нови въпроси
Ърли-Спадони и изследователите работят в две основни области: северозападните жилищни квартали и новооткрития административен комплекс, определен като дворец на долния град, чието съществуване се предполага въз основа на находки, направени през 2022 г.
Изследователите са използвали технологии като магнитометрия, която позволява на изследователите да надникнат в дълбочина под повърхността на земята, за да видят архитектурните планове, за да подпомогнат разкопките на обекта.
Вляво: Голяма сграда, открита в северния край на обекта. Вдясно: Изследване на погребания град с магнитометърна количка SENSYS MXPDA Кредит: Tiffany Earley-Spadoni
Изследването е ценно само по себе си и помага да се хвърли светлина върху регионалната история и световното наследство, казва Еърли-Спадони.
"Фокусът на изследването е организацията на древните градове, а тя е конкретно организацията на Кюрд Кабурстан", разказва Еърли-Спадони. "Може би сте чували за цар Хамурапи, който е издигнал известния правен кодекс. Така че става въпрос за същото време преди почти 4000 години. Решихме, че това би било интересно място, за да проучим какво е било да бъдеш обикновен човек в един град през средната бронзова епоха, което е недостатъчно проучена тема. Хората обичат да разкопават дворци и храмове, а много малко жилищни райони са били разкопавани".
Разкопките в двореца разкриват монументална архитектура, човешки останки и следи от разрушения, което подсказва за значимо историческо събитие. Комплексът, идентифициран чрез геофизични проучвания, се разкопава, за да се установят характеристиките му и да се разбере по-добре неговата функция.
В северозападните квартали са разкрити външни дворове, глинени водосточни тръби и битови отпадъци. Откритата при разкопките керамика включва предмети от бита като чаши, чинии, купи и делви. Някои от керамичните съдове са били изненадващо добре украсени и грижливо изработени, което подсказва, че частното богатство може да е било по-често срещано, отколкото се е очаквало - казва Еърли-Спадони в обобщаващия си доклад за теренната работа.
Животинските кости, намерени заедно с керамиката, показват, че жителите са се хранили разнообразно, включително с домашно месо и дивеч. Това ниво на хранително разнообразие е неочаквано за неелитни популации в месопотамските градове, въз основа на ограничените настоящи данни.
Тези открития могат да оспорят идеите за рязко разделение между елитен и неелитен начин на живот в древните градове.
Материалната култура и хранителните практики отразяват общност, в която някои хора са живели сравнително добре, и предполагат, че са необходими допълнителни изследвания и анализи, за да се отговори на оставащите въпроси, посочва Еърли-Спадони.
Счупени парчета от делви, маркирани със специален идентификационен символ от долния градски дворец. Кредит: Tiffany Earley-Spadoni
"Проучваме този древен град, за да научим много специфични неща за древните му жители", заявява Еърли-Спадони. "Първо, до каква степен те са планирали своята среда или тя е била просто резултат от естествен процес? Също така искаме да разберем как е действало социалното неравенство в този древен град. Имало ли е много бедни и много богати хора? Или е имало средна класа?"
Обнадеждаващи открития и обещаващо бъдеще
Историческото значение на града може да бъде още по-голямо, ако той бъде идентифициран като Кабра - голям регионален център, за който се споменава в старовавилонски паметници като известната Стела на Дадуша, според Еърли-Спадони.
Съществуват много улики, които дават основание за теорията, че Кюрд Кабурстан е бил известният град Кабра, за който се споменава в старовавилонските стели - или древни монументални плочи. Една от тези улики е, че има много знаци, които сочат, че Кюрд Кабурстан е служил като голям регионален административен център, обяснява Еърли-Спадони.
"Смята се, че Кюрд Кабурстан е древната Кабра, важен регионален център, споменат в документите на други градове-държави", пояснява Еърли-Спадони. "Наличието на писменост, монументална архитектура и други административни артефакти в долния градски дворец допълнително подкрепя тази идентификация, тъй като обектът трябва да е бил важен град на своето време."
Една от трите глинени клинописни плочки, открити в обекта от средната бронзова епоха на Кюрд Кабурстан в североизточен Ирак. Намерен е в пълен с отломки коридор в долния градски дворец. Ранните тълкувания на тази плочка предполагат драматични събития и вероятно древна война. Кредит: Tiffany Earley-Spadoni
Плочките все още се интерпретират, но има някои ранни окуражаващи находки, които помагат да се осветли по-важната идентичност на хората от Кюрд Кабурстан и епохата, която са обитавали, разказва Еърли-Спадони.
"Първата от трите плочки е открита в депо, запълнено с боклук, заедно със строителни отломки и човешки останки", обяснява Еърли-Спадони. "Контекстът й подсказва за драматични събития, вероятно свидетелства за древни войни. Надяваме се, че работата ни през 2025 г. ще ни разкаже повече за тази история."
Изследователските и изкопните дейности се финансират от Националната научна фондация на САЩ и в партньорство с Иракски Кюрдистан. Работата се извършва от май до юли 2024 г., като предишната работа е била проведена от 2013 г. до 2023 г. от екип от университета "Джонс Хопкинс", в който е участвала Еърли-Спадони.
Източник: Ancient Artifacts Unearthed in Iraq Shed Light on Hidden History of Mesopotamia, University of Central Florida
Още по темата

Човекът
Кой построи първите градове в Европа? Древна култура на териториите на днешна Румъния, Молдова и Украйна

Човекът
Най-ранната писменост се е развила от символите върху търговски печати в Месопотамия

Човекът
Решен е асирийски археологически ребус от 700 г. пр.н.е. - лъв, орел, бик, смокиня и плуг

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?