Кой построи първите градове в Европа? Древна култура на териториите на днешна Румъния, Молдова и Украйна

Ваня Милева Последна промяна на 09 януари 2025 в 00:00 4157 0

женски статуетки

Кредит Constantin Preoteasa, Cucuteni Culture: Apogee of European Prehistoric Art. Exhibition Catalogue (C. Matasă Publishing House, 2023)

Група женски статуетки, намерени в Румъния, датиращи от началото на историята на културата Кукутени–Трипилия.

Преди около 6000 години, по времето на неолита културата Кукутени-Триполие създава първите градове в Европа на териториите на днешна Румъния, Молдова и Украйна. Тези общества изграждат огромни селища с хиляди домове. За разлика от други цивилизации от същата епоха като Шумер или Египет, културата Кукутени-Триполие изглежда е била основана на равноправие, т.е. е била егалитарна, без ясна социална йерархия, централна власт или елити. Но след 2000 години съществуване, културата изчезва.

За да поставим периода, когато се е развила културата Кукутени-Триполие, в контекст, това е време на радикални промени в ландшафта: около 5600 пр.н.е. Черно море се пълни със солена вода от Средиземно море, пробивайки проливите Босфор и Дарданел. Предполага се, че това природно бедствие е описано в легендата за Потопа. По същото време е началото на опустиняването в Северна Африка, което в крайна сметка води до образуването на пустинята Сахара. Този процес може да е накарал някои местни народи да мигрират към района на Нил на изток, като по този начин бележи началото на египетската цивилизация. На територията на Гърция се появяват първите селища на земеделци, започва напояването в Месопотамия.

Недостатъчно изучена уникална култура

Археолозите откриват културата през XIX век, но тя остава по-слабо проучена в сравнение с други древни цивилизации. Развитието на нови технологии за изследване като магнитометрия помага да се възстановят детайли за начина на живот и организация на тези общества.

Хората от културата Кукутени-Триполие строят къщите си с еднакъв размер и конструкция, като липсват доказателства за богатство или социални различия. В същото време глинената керамика, намерена в домовете, е високо естетична и символизира стремеж към красота в ежедневието.

Ваза, намерена в Подури, Румъния, направена преди около 6 000 години. Кредит: Константин Преотеаса, култура Кукутени. Кредит: Apogee of European Prehistoric Art. Exhibition Catalogue (C. Matasă Publishing House, 2023)

Мегаселищата

Най-големите селища достигат до 3.2 кв. км (площта на Борисовата градина в София е 3,02 кв. км) и съдържат хиляди домове. В центровете на тези селища обаче липсват сгради. Тези "празни пространства" може да са били използвани за събрания или отглеждане на добитък. Археолозите се затрудняват да ги определят като градове в класическия смисъл, защото липсват храмове, дворци или гробници за елита.

Реконструкция на художник на гигантско селище, съществувало около 3800 г. пр. н. е. в Майданецке, Украйна. Кредит: Susanne Beyer, CAU-Kiel, Institut fur Ur-und Frilhgeschichte

Социална организация

Проучвания показват, че културата е била по-скоро егалитарна, основана на равноправие. Домовете са идентични, а погребални ритуали и големи лични богатства почти липсват. Археолозите смятат, че хората са живели в общество, ориентирано към споделено благосъстояние.

Скулптура от Кукутени от Северна Румъния показва седнала бременна фигурка до други статуетки. Кредит: Constantin Preoteasa, Cucuteni Culture: Apogee of European Prehistoric Art. Exhibition Catalogue (C. Matasă Publishing House, 2023)

Промени и упадък

През по-късния период се забелязват първи признаци на социална йерархия – открити са големи сгради, вероятно обществени, които може да са служили като храмове или центрове за съвместна работа. Около 3400 г. пр. н. е. мегаселищата са изоставени. Възможно е промените в климата и изчерпването на природните ресурси да са довели до изчезването на културата. Археолози предполагат и, че липсата на писменост е затруднила управлението на тези огромни общности.

Съд от археологичния обект в Кукутени в Румъния датира между 3800 и 3600 г. пр. н. е. Кредит: Constantin Preoteasa, Cucuteni Culture: Apogee of European Prehistoric Art. Exhibition Catalogue (C. Matasă Publishing House, 2023)

Наследство

Мегаселищата на Кукутени-Триполие са уникален пример за ранно урбанистично общество, което оспорва традиционните археологически възгледи за развитието на градовете. Работата по изучаването на тези места е ограничена заради войната в Украйна, но усилията за разгадаване на тази загадъчна култура продължават в музеи като този в Румъния, където се съхраняват техни артефакти.

Историята на културата Кукутени-Триполие остава загадка, но доказателствата за техния начин на живот и изкуство продължават да впечатляват археолозите и обществото.

Карта, показваща частите от днешна Румъния, Молдова и Украйна, заети от хора от Кукутени–Трипилия преди около 5000 и 7000 години. Те основават големи селища, които археолозите наричат ​​мегаселища, в регион на север от Черно море. Кредит: Ohlrau, R. J. Urban Archaeol. 5, 81–100 (2022).

Справка:

  1. Schlütz, F. et al. Proc. Natl Acad. Sci. USA 120, e2312962120 (2023). Article  PubMed  Google Scholar 

  2. Ohlrau, R. J. Urban Archaeol. 5, 81–100 (2022). Article  Google Scholar 

  3. Hofmann, R. et al. PLoS ONE 14, e0222243 (2019). Article  PubMed  Google Scholar 

  4. Gimbutas, M. Dialog. d’hist. anc. 13, 11–69 (1987). Google Scholar 

  5. Shatilo, L. & Hofmann, R. in Perspectives on Socio-environmental Transformations in Ancient Europe (eds Müller, J., Kirleis, W. & Taylor, N.) 221–256 (Springer, 2024). Google Scholar 

  6. Hofmann, R., Müller-Scheeßel, N. & Müller, J. Antiquity 98, 380–400 (2024). Article  Google Scholar 

Източник: Who built Europe’s first cities? Clues about the urban revolution emerge, Nature

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !