Хората могат да бягат със скорост до около 60 км/ч. Рекордите предстоят

Можем ли да бягаме и да плуваме по-бързо? Учените казват, че човекът има способност за още по-големи рекорди

Ваня Милева Последна промяна на 05 август 2024 в 00:00 8301 0

Юсейн Болт след 0,5 секунди

Кредит Nick Webb | Flickr CC BY 2.0

Юсейн Болт след 0,5 секунди.

Рекордите са за това, за да се чупят. Несъмнено и на Летните олимпийски игри през 2024 г. в Париж, ще има световни рекорди.

Но някои рекорди се задържат десетилетия като рекорда на Стефка Костадинова, останал 37 години, който все пак  наскоро подобрен.

Такива упорити рекорди са най-бързите дисциплини на Олимпийските игри - бягането на 100 метра и плуването на 50 метра свободен стил.

Дали не са достигнати границите на човешките възможности?

Колко по-бързо могат да се движат хората по суша или вода?

На сушата рекордите в бягането на 100 метра са от 2009 г. при мъжете и от 1988 г. при жените. Ямайският спринтьор Юсейн Болт пробяга дистанцията само за 9,58 секунди с максимална скорост от близо 45 километра в час, подобрявайки предишния си световен рекорд с малко под една десета от секундата.

Междувременно рекордът при жените се държи от американската спринтьорка Флорънс Грифит Джойнър, която изминава разстоянието за 10,49 секунди.

Как се подобряват рекордите за бягане

Времената за бягане на 100 метра са спаднали с около секунда при мъжете, откакто през 1912 г. е започнало воденето на рекорди. Жените бягат с около три секунди по-бързо, откакто е поставен първият рекорд през 1922 г. Въпреки че Флорънс Грифит Джойнър е настоящата рекордьорка при жените, рекордът ѝ е под въпрос. Ветрове със скорост над 2 метра в секунда дисквалифицират новите рекорди. Ветромерът е отчел 0, но на други състезания през този ден са регистрирани ветрове. Въпреки това рекордът остава в сила.

От 1968 г. нататък някои рекордни времена са със странно по-високи стойности от предишните. Това отразява прехода към електронно измерване на времето с точност до стотна от секундата. Предишните времена, отчитани ръчно, се закръглят до най-близката десета от секундата.

Въз основа на човешката походка и силата на мускулите ни, изследванията показват, че хората могат да бягат със скорост до около 60 км/ч. Това означава 100 метра за 5,625 секунди. Но реалната скорост на спринта до голяма степен зависи от техниката, обяснява Рос Милър (Ross Miller), биомеханик от Университета на Мериленд в Колидж Парк.

"Спринтът трябва да бъде толкова силен, колкото може да се направи всяка стъпка", посочва Милър. "Максимално, мигновено усилие през цялото време." Максималната скорост зависи от това колко малко време е необходимо на краката ни, за да влязат в контакт със земята, като същевременно прилагат силата, необходима за задвижването ни напред.

Възможно е все още никой да не е бягал с максимална скорост, защото не се е появил човек, който да има тази физическа способност, отбелязва Милър. Или пък може да е така, защото подходящият човек не е имал достъп до обучението или все още не е имало "всички условия за перфектното състезание". През миналия век най-бързото време за бягане на 100 метра е намаляло с една секунда при мъжете и с около три секунди при жените.

Бързината във вода

За хората е много по-трудно да се движат бързо във вода. В дисциплината 50 метра свободен стил рекордът при мъжете принадлежи на Сезар Сиело Фильо, плувец от Бразилия, който през 2009 г. преплува дължината на басейна за 20,91 секунди - малко под една четвърт от средната скорост на бягане на рекордьора Болт.

През 2023 г. шведската плувкиня Сара Сьострьом преплува дистанцията за 23,61 секунди, което е рекордът при жените. И двете най-добри времена са с около три секунди по-малко от първите рекорди, поставени през 70-те години на миналия век.

Как се променят рекордите за плуване

Времената за световни рекорди за мъже и жени на 50 метра свободен стил са намалели с около три секунди от началото на воденето на рекордите в края на 70-те години на миналия век. Вълната от нови рекорди дойде през 2008 и 2009 г., когато в басейните се появи нова линия бански костюми, произвеждани от Speedo. Скъпата материя компресира телата на плувците, а също така им помагат да плуват по-бързо, което дава на плувците, които ги носят, предимство в скоростта. През 2010 г. костюмите бяха забранени за участие в състезания.

Плуването е по-бавно от бягането главно защото водата е много по-плътна от въздуха, обяснява Тимъти Вей (Timothy Wei), специалист по динамика на флуидите в Северозападния университет в Еванстън, щата Илинойс, но също така самата структура на човешкото тяло не е аеродинамична и създава огромно съпротивление.

За скоростта на плуване не е известно колко място има за подобряване на рекордите. Плуването с тяло, успоредно на повърхността на водата, може да помогне за премахване на съпротивлението на нашите не толкова идеални форми. Свръхбързите плувци в свободен стил също така вдигат лактите си възможно най-високо над водата, потапяйки ръцете си драматично близо до перпендикуляра с водата, за да се изтеглят напред.

"Ако техниката е правилна и се увеличи скоростта на удара възможно най-много", казва Уей, "тази комбинация ще  помогне да се увеличи скоростта."

Справка: The biological limits to running speed are imposed from the ground up; Peter G. Weyand, Rosalind F. Sandell, Danille N. L. Prime, and Matthew W. Bundle; Journal of Applied Physiology  https://doi.org/10.1152/japplphysiol.00947.2009 

Източник: World record speeds for two Olympics events have fallen over time. We can go faster, Science News

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !