Мерките за предотвратяване на употребата на допинг от спортистите на Олимпийските игри са налице, но все още има опасения относно използването на CRISPR за редактиране на гени и дори вдишването на въглероден оксид.
След като Олимпийските игри в Париж през 2024 г. вече са в ход, Международният олимпийски комитет (МОК) има за цел да гарантира, че спортистите са "чисти" - т.е. не използват никакви изкуствени средства за подобряване на резултатите си.
Световната антидопингова агенция (WADA - World Anti-Doping Agency) разработва и координира антидопинговите правила и политики във всички спортове и държави. За дисциплините, свързани с конен спорт, WADA си сътрудничи с ръководния орган на тези спортове - Международната федерация по конен спорт (Fédération Equestre Internationale - FEI).
Но как тези агенции гарантират чистото състезание на тазгодишните игри?
Какви допинг агенти търси антидопинговата агенция?
Всяка година WADA и FEI публикуват актуализирани списъци със забранени субстанции за спортисти - хора и коне. Най-често срещаните са анаболните стероиди, като тренболон и оксиметолон, които увеличават мускулната маса и силата. Те съставляват 42% от положителните резултати от спортни състезания през 2022 г., според доклад на WADA.
Диуретиците съставляват 16 процента от пробите, които не са преминали успешно допинг тестовете. Те увеличават отделянето на урина, което води до по-ниско телесно тегло, и също така могат да се използват за ускоряване на елиминирането на други допинг агенти.
Стимулантите съставляват 15 % от положителните резултати, следвани от хормоналните и метаболитни модулатори (11 %), канабиноидите (5 %) и пептидните хормони (4 %). Другите вещества включват глюкокортикоиди, бета-2 антагонисти, наркотици и бета-блокери.
Като цяло по-малко от 1% от пробите са положителни, съобщава WADA.
Не съществува ли изоставане между разработването на нови препарати и средствата за тестване за тях?
Тъй като допинговите средства непрекъснато се усъвършенстват, то и умението за тяхното откриване също, отбелязва говорител на WADA. "Отделът по наука и медицина на WADA има задачата да бъде в крак с новите вещества и методи", се посочва в съобщението. Агенцията си сътрудничи с фармацевтичната индустрия, "за да бъде в крак с най-новите тенденции".
"Науката е от ключово значение за постигане на напредък в борбата с допинга", посочва говорителят на WADA. Нейната научноизследователска програма продължава да проучва методите за допинг и откриване, които да се използват на олимпийски игри и други международни спортни събития. "Иновативните изследвания водят до идентифициране на нови тенденции в областта на допинга, нови вещества, нови методи за допинг и нови подходи за откриване", изтъква говорителят.
Освен това специализираните центрове съхраняват всички проби в продължение на 10 години, което открива възможност за последващи анализи, когато технологиите напреднат. Положителните резултати, открити на тези по-късни дати, ще имат същите правни последици като тези, открити през 2024 г., подчертава говорителят.
Биологичният паспорт на спортиста - текущ електронен запис за всеки състезател - също може да сигнализира за употреба на допинг косвено, като регистрира промени в пробите с течение на времето. Той съдържа биологични маркери за всеки спортист през цялата му спортна кариера. Редовните тестове на кръвта и урината осигуряват например измерване на естествено срещащите се стероиди, хормони на растежа, хемоглобин и червени кръвни клетки.
Софтуерните анализи на всяка нова проба определят дали тези показатели излизат извън нормалния диапазон на спортиста. Ако това е така, научните експерти провеждат разследване, за да разграничат евентуално заболяване, допинг или незначителна случайност.
Паспортът е особено полезен при откриването на "кръвен допинг", при който спортистите си инжектират допълнителни червени кръвни клетки или лекарства, за да подсилят червените кръвни клетки да пренасят повече кислород до мускулите.
Какво представлява генният допинг?
Редактираните с CRISPR гени вече се изпробват като медицинска терапия за заболявания като муковисцидоза и болестта на Алцхаймер. Редактираните гени обаче биха могли да се инжектират и в хора и коне, за да се модифицира генната експресия по начин, подобряващ постиженията.
За да се пребори с това, WADA създава "Експертна консултативна група за генен и клетъчен допинг" (Gene and Cell Doping Expert Advisory Group), която работи с изследователи за разработване на методи за откриване на генни манипулации, се казва в доклада.
Междувременно FEI планира тази година да обнови изцяло своите правила за борба с допинга при конете и за контролираните медикаменти, съобщава Катерина Термине (Caterina Termine) от федерацията.
Тя възнамерява да въведе разпоредба за генни тестове на 1 януари 2025 г. "FEI си сътрудничи с други юрисдикции в областта на конния спорт, за да гарантира, че ще бъдат въведени оптималните процедури и аналитични техники", заявява Термине.
Тур дьо Франс. Кредит: Wikimedia Commons
Има ли опасения, че олимпийските колоездачи могат да прибягнат до вдишване на въглероден оксид, както се е случвало в Тур дьо Франс?
Последните изследвания показват, че редовното вдишване на ниски дози въглероден оксид, който не е забранен в спорта, може да увеличи количеството кислород, което тялото на спортиста може да абсорбира и използва по време на тренировка, известно като VO₂ max. Учените, които провеждат подобни изследвания, предупреждават за потенциалните етични проблеми и проблеми с безопасността, свързани с вдишването на този токсичен газ.
Експертната консултативна група по забранителния списък на WADA е обсъдила този въпрос, но не е постигнала консенсус дали газът действително има ефект за подобряване на представянето, съобщава говорителят на агенцията.
"Понастоящем няма достатъчно солидни данни в подкрепа на това твърдение. Все пак е общопризнато, че употребата му може да бъде опасна, така че не бива да се препоръчва."
Какви проби се използват при тестването?
По време на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Международната агенция за тестване управлява събирането и тестването на проби.
WADA и FEI изискват основно проби от урина, въпреки че в определени случаи могат да се предоставят кръвни проби, например когато количеството на урината е недостатъчно. Акредитираната от WADA Френска антидопингова лаборатория в Орсе, във външната част на Париж, ще анализира всички човешки проби, докато FEI ще изпраща тези от коне в Лабораторията за конни надбягвания в предградието Вериер-ле-Буасон.
Други биологични проби, като косата и ноктите, не са част от официалните антидопингови програми. Паскал Кинц (Pascal Kintz) от Института по юридическа медицина в Страсбург, Франция, смята, че те трябва да бъдат включени, тъй като могат да предоставят по-дълга история на употребата на вещества, за разлика от моментното откриване, което предлагат кръвта и урината.
Не всички молекули навлизат в косата и ноктите, а прагът за положителен резултат е малко по-висок. Въпреки това чрез лабораторен анализ могат да се открият откриваеми вещества, стига косата или ноктите да са налични, твърди Кинц.
Косата например расте със скорост от приблизително 1 сантиметър на месец. Следователно учените могат да откриват вещества във всеки сантиметър от косъма, за да определят приблизително кога и колко често е бил употребяван допинг агент.
Например яденето на говеждо месо, замърсено с хормони на растежа, понякога може да предизвика положителен тест на урината, разказва Кинц, но анализът на косата може да покаже истински допинг. Пробите от косата могат също така да разграничат допинга от случайното замърсяване при целувки и други интимни контакти с партньори, които употребяват такива вещества.
Към момента WADA не е включила анализите на косата или ноктите в своята политика и няма да ги приема, за да отмени положителен резултат от урина или кръв, установен по време на игрите, отбелязва говорителят на агенцията.
Въпреки това спортистите могат да използват анализи на коса, за да възразят срещу положителен допинг тест по съдебен път, казва Кинц. За разлика от тях FEI извършва проби от космите на конете в конкретни случаи, свързани с положителен резултат от тест на урина или кръв, уточнява Термине.
Източник: How does the Olympics test for doping and is it good enough?, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари