Светлинното замърсяване е нарастващо глобално предизвикателство. То пречи видим звездите в небето и затруднява астрономите да наблюдават небесни събития.
Ефекти от светлинното замърсяване
Светлинното замърсяване засяга не само нощното небе, то може да засегне и човешкото здраве и безопасност. Освен това светлинното замърсяване уврежда и други форми на живот, нарушавайки циркадните ритми (цикличното поведение през денонощието) на птиците и други животни.
През последните десетилетия към организации като Международния астрономически съюз, Американския съюз и DarkSky International работят върху решения срещу светлинното замърсяване. Увеличаването на употребата на светодиоди за осветление създава същите проблеми, свързани с осветлението с нажежаема жичка. Експертите продължават да работят върху препоръки за разумно използване на такива форми на осветление за смекчаване на проблемите със светлинното замърсяване.
Защита на тъмните небеса
Град Бисей, разположен в югозападната част на префектура Окаяма, Япония, има дълга история и много постижения в предотвратяването на светлинното замърсяване, включително приемането на първата наредба на Япония за предотвратяване на светлинното замърсяване през 1989 г.
Този полуселски район е място на няколко астрономически наблюдателни поста, включително астрономическата обсерватория Бисей. Това съоръжение има 40-инчов (101 сантиметра) телескоп и други устройства и е отворено за обществото за наблюдения през цялата година.
Тъй като градът е определен като място с тъмно небе, местните са твърдо решени да запазят гледката си към звездите. През 1989 г. градът приема наредби за светлинното замърсяване, което го прави първото местно правителство в страната, което приема такъв закон.
Градът и обсерваторията си сътрудничат с Panasonic, за да създадат добри условия за запазване на тъмното небе. Като част от тази програма цялото обществено осветление в града се подменя със светодиоди с температура 3000 K или по-ниска.
Panasonic разработва улично осветление, за да отговаря на строгите стандарти с цветна температура под 3000K и абсолютно нулево изтичане на светлина нагоре. Кредит: Panasonic
Въпреки че местните жители си сътрудничат с програмите за поддържане на тъмното си небе, те също трябва да се борят със светлинното замърсяване от други градове в района. Някои много ярки светодиоди с по-висока температура все още се използват в съседни градове, където населението достига половин милион или повече. Тяхната светлина продължава да създава проблеми на Бисей.
Японските астрономи Рьосюке Ито (Ryosuke Itoh) и Сьото Маено (Syota Maeno) работят съвместно, за да разберат как гледката в обсерваторията в Бисей се влияе от наредбите за светлинно замърсяване в град Бисей. Всички флуоресцентни лампи в града са заменени с LED лампи, надявайки се, че това ще намали яркостта на небето в близкия регион. Въпреки това, светлинното замърсяване от тези и по-далечните светлини все още се разсейват от атмосферата, което води до осезаемо сияние на небето.
Ито и Маено използват специално оборудван инструмент за измерване на небето, за да получат фотометрична стойност за яркостта на небето. Те използват спектри на небето за периода между 2006 и 2023 г., за да видят дали данните са повлияни от промените в осветлението. Изследователите установяват, че самият град Бисей има наблюдавана яркост на небето по скалата на Бортъл от клас 4, съответстваща на преходна зона селско/крайградско. Това означава, че преминаването към светодиоди с по-ниска цветова температура вместо лампите с нажежаема жичка намалява светлинното замърсяване в града.
В резултат на тези усилия Бисей е сертифициран като "DarkSky Community" от DarkSky International и така този град става първото сертифицирано населено място с тъмно небе, а не само в Япония, но и в цяла Азия.
Името Бисей се превежда като "град на красиви звезди". Има легенда, че три падащи звезди са паднали в града преди много време и на всяко от тези места са били построени светилища за поклонение на звездите.
Източници:
Light Pollution Management: How a Small Japanese Town Maintains Its Dark Skies, Conelisa N. Hubilla, Science Тimes
Bisei Town, Ibara City, DarkSky International
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари