Вашите предпочитания в литературата се оформят от образованието ви, социалната среда и много други фактори, но могат и да бъдат наследени като цвета на очите ви.
Това установяват учени от университета в Копенхаген, а проучването им е публикувано в PLoS ONE.
Генетиката влияе върху много човешки характеристики - не само на външния вид, здравето, когнитивни способности, музикалност, склонност към заспиване и ранно събуждане и тревожност.
Разбира се, гените не определят еднозначно човешката съдба, но някои случаи обаче информацията за значението на наследствеността може да обясни социални явления, които на пръв поглед изглеждат нелогични.
Изследователи от университета в Копенхаген в Дания изследват как човешкият геном може да се свърже с литературни предпочитания на човека.
За тази цел изследователите анализират информация за това какви книги са били заети от всички обществени библиотеки в страната през 2021 г. (както в хартиен, електронен, така и в аудио формат) от 67 900 датски близнаци на възраст над 18 години.
Тъй като регистърът на книгите, заети от близнаците от библиотеките, не съдържа генетична информация, учените са използват метод, който им позволява да оценят степента на наследственост на литературните вкусове въз основа на пола на близнаците. Те излязоха от три предпоставки:
- Близнаците от противоположния пол могат да бъдат само разнояйчни.
- Популацията на еднополовите близнаци се състои от еднояйчни и разнояйчни близнаци.
- Изчислената генетична корелация при близнаци от един и същи пол се коригира с помощта на закона на Вайнберг, за да се отчете хетерогенността на популацията.
При анализа на литературните вкусове изследователите вземат предвид жанровете, броя на избраните книги във всеки от тях и формата (печатен, електронен, аудио). Важни са и социално-демографските характеристики: пол, възраст, образование, доходи.
Използвайки горната информация и методите за статистически анализ, учените разграничават литературните вкусове, които могат да бъдат определени от:
- дали близнаците са били в една компания;
- дали единият близнак общува с хора, с които братът или сестрата не общуват;
- и от наследствеността.
Оказа се, че генетиката може да определи от 45% до 70% от предпочитанията в литературата, общата среда не им влияе по никакъв начин, а това, което е характерно само за един близнак, има умерен ефект. Освен това наследствеността на литературните вкусове има по-силно влияние сред хората, които са по-скоро социално и икономически неравностойни.
В бъдеще генетичният аспект трябва да се взема предвид при анализиране на характеристики като литературни вкусове, смятат авторите на новата статия.
Освен това, получените резултати най-вероятно са в сила и за културните предпочитания като цяло.
Справка: Jæger, M. M., Møllegaard, S., & Blaabæk, E. H. (2024). Literary Tastes are as Heritable as other Human Phenotypes: Evidence from Twins’ Library Borrowing. PLoS ONE, 19(7), e0306546. https://doi.org/doi.org/10.1371/journal.pone.0306546
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари