

На 17 февруари 1600 г. Джордано Бруно е изгорен на римския площад Кампо деи Фиори, осъден от Инквизицията. Джордано Бруно е автор на редица идеи, които са изпреварили времето си - като безкрайността на Вселената и че е възможен живот и на други планети.
Бруно се опитва да придаде философски смисъл на учението на Коперник, но догадките му надхвърлят хелиоцентричната система. Той смята, че нашето Слънце е само една от безбройните звезди, които се движат свободно в пространството.
"Казаха ми, че с твърденията си искам да преобърна света с главата надолу, но нима е лошо да се обърне света с главата надолу?" - разсъждава Джордано Бруно, но се озовава в затвора за свободомислието си.
Изгорен жив на клада от италианските власти през 1600 г., след като Римската инквизиция го обвинява в ерес. След неговата смърт идеите му стават популярни и през XIX и XX век на него се гледа като на мъченик за свободната мисъл и модерната наука, въпреки че основните обвинения са на догматична, а не научна основа.
На 8 февруари 1600 г. съдът на Инквизицията от девет кардинали обявява присъдата: непокаялият се еретик да бъде отлъчен от църквата и го предава на "милостивото наказание без проливане на кръв", което означава изгаряне на клада. Джордано Бруно смело изслуша присъдата и заявява с достойнство: "Вероятно вие с по-голям страх произнасяте тази присъда, отколкото аз я изслушвам".
На 17 февруари 1600 г. смелият мислител е изгорен в Рим.
На мястото на екзекуцията на Джордано Бруно, площада на цветята (Кампо деи Фиори) в Рим е издигнат паметник, на който е написано: "От столетието, което той прогнозира, на мястото, където бе огънят".
Паметникът на Джордано Бруно
Интересна е историята и на паметника на Джордано Бруно. Той е изграден от масоните в отговор на енцикликата Humanum Genus от 1884 издадена от папа Лъв XIII. В тази енциклика масонството се описва като "секта, която възроди духа на непокорните демони". Паметникът е предложен да се създаде от скулптора масон Еторе Ферари.
Въпросът за изграждането на паметника е разгледан от общинския съвет на Рим. Католическото мнозинство отхвърля предложението и не дава съгласието си за монтирането на статуята. Студентите от университета в Рим протестират срещу това решение.
Еторе Ферари работи безплатно. Заради забраната статуята на Бруно остава в работилницата му няколко години. Новият състав на общинския съвет дава разрешение на монтирането на статуята на площада Кампо деи Фиори, на който е изгорен Джордано Бруно за ерес на 17 февруари 1600 г. Паметникът е открит тържествено на 9 юни 1889, а проф. Джовани Бовио подготвя възвание, в което се казва:
Всеки, който пристигна в Рим, за да почете издигането на паметника, ще усети, че националните и езикови различия е оставил зад гърба си и е влязъл страна, където няма такива прегради. Присъстващите на откриването на паметника, издигнат със съгласието и парите на всичките народи, ще знаят, че Бруно повиши глас за свобода на мисълта за всички народи и със смъртта си във вечния град освети тази свобода.
Днес площадът Кампо деи Фиори е център на различни събития, организирани от атеисти и свободомислещи хора.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11630
10
17.02 2019 в 09:11
18.02 2016 в 12:16
Защо казвам, че преповтаряш лозунги, които са точно на база "сляпа вяра". Защото е на база погрешна представа и манипулативно вменяване. Ето ти думите на един наш богослов от 4 век, ерудит, изключително високообразован: "Упражнявай се в постиженията на науките, занимавай се с творчеството на поезията, чети историческите писания, произведенията на красноречиви оратори и тънките разсъждения на философите! С всичко това, обаче, да се справиш благоразумно; с мъдрост събирай от всякъде полезното и с разсъдителност отбягвай всичко, което във всеки писател е вредно.
Подражавай в работата си на мъдрата пчела, която кацва на всеки цвят, но извънредно умно събира от всеки само полезното. В нея наставница е самата й природа - в теб пък наставник е разсъдъкът. "
(Св. Григорий Богослов)
Къде тук стимул за сляпа вяра? А за съмнението - съмнението е изключително полезно и не е грях, тогава когато човек не спре до там, не потърси отговори. Най-първата заповед към Адам и Ева е да "опознават земята" и след това да я "обработват". А цитираният от теб цитат " Ето ти пипна раните Ми и повярва...блажени тези, които не са Ме видяли и са повярвали" говори не срещу познанието, а срещу предубедеността. Сам казваш, че не винаги очевидното е вярното т.е. на база "не съм видял, не съм пипнал" до развитие и познание не се стига.
А относно вярата - тя е фундамент не само в религията, а за човека по принцип. Ето ти вярваш, че науката се усъвършенства и развива, въпреки че "очевидното не винаги е вярно" т.е. може така да ти се струва, че се развива и усъвършенства, но ти си избрал да вярваш в това. Вярата е в основа и на науката - на база вяра ние приемаме сетивата си за достоверен източник на инфо, на база вяра ние приемаме, че разума ни е способен да изучава света и да дава верни изводи и че резултата е именно "знание", а не "заблуда". Вярваме в това. На база вяра е формулирано понятието "наука", за да разграничаваме от псевдонаука, на база вяра е формулирано какво е "факт" и какво не е и пр. Вярата е фундамента на човешкото присъствие в света, и дори на самопознанието ни ;) "С разума знаем и вярваме", нямаме някакъв по-различен орган. Вярваме в Бог, вярваме, че Той не съществува. И аргументи в подкрепа на двете вери има в науката ;) Но всеки от нас избира в кое точно да вярва, и това е фундамент на мирогледа му, науката е патерица в случая. Защото нищо от това не ни е спуснато надсубективно, всичко априрори е формулирано. ;)
18.02 2016 в 10:59
18.02 2016 в 09:51
18.02 2016 в 09:07
17.02 2016 в 16:38
17.02 2016 в 16:10
Кампо деи Фиори (Campo de' Fiori; букв. "Поле на цветята") е правоъгълен площад в центъра на Рим, на половината път между пиаца Навона и палацо Фарнезе. Това е площадът, на който Инквизицията изгаря Джордано Бруно.
17.02 2016 в 15:55
17.02 2016 в 15:53
17.02 2016 в 15:02
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката