Археолози са открили в Помпей фреска на натюрморт на средиземноморска трапеза, която изглежда доста апетитно. Но ако смятате, че прилича на пица, не бързайте.
Пицата, каквато я познаваме днес, с домати и моцарела, не е била приготвяна в Италия до XIX в. Вместо това на римската фреска вероятно е изобразена фокача - храна, която често се е консумирала в града, преди да бъде разрушен при изригването на Везувий през 79 г. сл. н. е.
Археологическият парк на Помпей представя малката фреска на 27 юни. Изображението е намерено по време на скорошни разкопки в Regio IX - част от древния град, в която е имало и жилищни сгради и търговски постройки, като пералня и пекарна, както и останки от скелети на поне трима души.
На черен фон натюрмортът включва пълна чаша с вино върху сребърен поднос, фурми, нарове и жълти плодове до синя пръчка, увита с червена панделка. Най-голямо внимание обаче привличат въглехидратите в лявата част на подноса.
"Как да не се сетим за пицата", коментира в изявлението си генералният директор на Археологическия парк в Помпей Габриел Зухтригел (Gabriel Zuchtriegel), отбелязвайки, че това е храна, "родена като ястие "за бедни" в Южна Италия, която сега е завладяла света".
Археолозите откриват фреската с фокача по време на скорошни разкопки в Regio IX - част от Помпей, в която има и жилищни сгради, и търговски постройки. Кредит: Archaeological Park of Pompeii
Отличителните съставки на пицата обаче включват моцарела и доматен сос, нито едно от които не е било достъпно за древните римляни, живеещи в Помпей - древна дестинация за почивка. Доматите са били внесени в Европа едва през XVI в., а моцарелата вероятно е била направена за първи път през XI в.
Но римляните са имали нещо, което са наричали panis focacius, което означава "хляб от огнището", и което се е състояло от тесто с мая, приготвено от брашно, зехтин, вода и сол - основна рецепта, която се е предавала през хилядолетията като фокача. Според археолозите в картината е изобразено точно това ястие, а на него има цветни точки, които изглежда са подправки и овкусители като песто.
През византийския гръцки πογάτσα (pogátsa), името на питката навлиза в българския, а и в другите южнославянски езици, като погача (pogača).
Натюрмортът в Помпей е от жанр на живописта, наречен ксения - мотив, който представя гостоприемството - посочват археолозите. Следователно поставянето на тази фреска в атриума на къща би могло да отразява желанието на собственика на дома да се отнася добре с гостите. Около 300 такива натюрморта са открити в Помпей и близките градове.
Препратки към хляб, подобен на фокача, могат да се открият и в латинската литература, където няколко римски автори описват зеленчуци, плодове, чесън, билки и сирене като пекорино романо, намазани върху питка, като типично скромно ястие.
Простата храна, изобразена в ярки цветове на стената на голяма къща, отразява интригуващ контраст, тъй като "ни напомня за сферата, която стои между пасторалното и свещеното, от една страна, и лукса на сребърните подноси и изтънчеността на художествените и литературните представи, от друга страна", коментира Зухтригел.
Разкопките в Regio IX продължават, обхващайки площ от около 3200 квадратни метра.
Източник: 2,000-year-old 'not a pizza' fresco discovered in Pompeii, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари