Хората от каменната ера са водили войни в Европа преди повече от 5000 години, по-рано, отколкото се смяташе. Конфликтите са се случили много преди да се формират държави в региона.
Доказателството идва от повторен анализ на стотици човешки останки, открити на гробище в Северна Испания. Костите са предимно мъжки и много от тях имат доказателства за наранявания - пробождания и други травми – което предполага, че са били войни.
"Твърде мащабно е, за да е конфликт в една общност", обяснява Рик Шултинг (Rick Schulting) от Оксфордския университет.
Мащабът на конфликта показва, че това е по-скоро ранна война, а не междуличностни конфликти или схватки.
Въпросният археологичен обект се нарича Сан Хуан анте Портам Латинам (San Juan ante Portam Latinam), скален заслон в долина в Северна Испания. Открит е случайно през 1985 г., когато булдозер открива човешки останки, докато разширява коловоз. Радиовъглеродното датиране на костите показва, че са били положени между 3380 и 3000 г. пр.н.е., по време на европейския неолит.
Сан Хуан анте Портам Латинам има площ около 20 квадратни метра. В това малко пространство изследователите откриват плътно положени човешки кости. Те включват 90 цели скелета, над 200 частични скелета и хиляди привидно изолирани кости. Имае и много каменни оръжия, включително остриета, върхове на стрели и брадви. Много от костите показват признаци на наранявания и тъй като всички са нахвърлени заедно, мястото първоначално се е тълкувало като останки от масово клане.
Шултинг и колегите му систематично са анализирали отново останките. Те казват, че Сан Хуан анте Портам Латинам вероятно не представлява единична битка, а по-скоро доказателство за продължителен конфликт, воден предимно от млади мъже – с други думи, война.
Екипът заключава, че има най-малко 338 души, погребани в Сан Хуан анте Портам Латинам. От тях най-малко 23% имат видими наранявания: един от най-високите нива на наранявания вследствие на насилие, открити в праисторията. Раните включват 65 незараснали наранявания и 89 заздравели, което показва продължителен конфликт. Най-голямата част от нараняванията се дължат на травми от тъпи удари, които може да са били причинена от брадви, тояги или хвърлени камъни.
Останките съдържат повече мъже – особено млади мъже – отколкото би се очаквало при безразборно клане. От 153 лица, чийто пол може да бъде определен, 70% са мъже. Близо 45% от тези мъже са имали видими наранявания, в сравнение с почти 24% от жените. Освен това сред останките, които могат да бъдат класифицирани, 97.6% от незарасналите наранявания са открити при мъже.
Шултинг и колегите му твърдят, че това сочи към съществуването на каста на войни, ориентирана към мъжете, нещо, което се среща в много общества.
"Думата "война" е толкова натоварен термин", коментира Линда Фибигер (Linda Fibiger) от Единбургския университет, Великобритания.
Но наблюдаваните конфликти отговарят на много от критериите.
"Няма съмнение, че това е нещо, което се случва в голям мащаб и вероятно е междугрупово, а не вътрешногрупово", смята Фибигер.
Не можем да знаем със сигурност защо се случват конфликтите, но Шултинг съобщава, че има някои намеци. Хората, живеещи в дъното на долината, и тези, живеещи в близките подножия, изглежда са имали леко различен начин на хранене и са практикували различни погребални ритуали.
"Това ни дава усещането, че има различни политически общности, различни социални общности, живеещи доста близо една до друга", обяснява Шултинг.
Изследователите откриват доказателства за недохранване и други лоши здравословни показатели.
"Това може да е бил стресиращ период", посочва Фибигер.
"Тази статия допълва нововъзникващата картина, която имаме за ранния неолит като време на значителен стрес, вероятно свързан с нарастващо неравенство и промени в структурата на обществото", разказва Мартин Смит (Martin Smith) от Университета в Борнмът, Великобритания.
Смит и Фибигер са съавтори на преглед, публикуван през януари, който заключава, че насилието е било ендемично в неолитна Европа, вероятно поради конкуренцията за обработваема земя, и че понякога са унищожавани цели общности.
Справка: Fernández-Crespo, T., Ordoño, J., Etxeberria, F. et al. Large-scale violence in Late Neolithic Western Europe based on expanded skeletal evidence from San Juan ante Portam Latinam. Sci Rep 13, 17103 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-43026-9
Източник: Earliest known war in Europe was a Stone Age conflict 5000 years ago, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари