Археолози направиха невероятно откритие на древна рисунка на около 73 000 години, което я прави най-старото изображение, направено от човешка ръка, открито някога.
То предшества предишни подобни находки от Африка, Европа и Югоизточна Азия с най-малко 30 000 години, съобщава Phys.org.
"Рисунката" се състои от кръстосани цветни шарки, изработени от шест линии, пресечени с други три върху кремъчно парче. Изглежда, че образецът първоначално е бил много по-голям, тъй като линиите свършват рязко и може да са били по-сложни. Екипът смята, че са направени със заострено парче охра с размер на върха от 1 до 3 милиметра.
Находката, описана в Nature, е намерена в пещерата Бломбос (Blombos) на южния бряг на Южна Африка. Изследването е ръководено от професор Кристофър Хеншилууд (Christopher Henshilwood) от Университета в Берген в Норвегия. Смята се, че тази пещера е използвана временно от ловци-събирачи за престой от седмица - две.
Самата пещера е изследвана от професор Кристофър Хеншилууд и д-р Карен ван Ниекерк (Karen van Niekerk) от 1991 г. досега. Тя съдържа материал, датиран от преди 100 000-70 000 години, период от време, определен като Средна каменна ера, както и материали от Късната каменна ера, датирани отпреди 2000-300 години.
"Това определено е абстрактна украса и почти със сигурност няма никакъв смисъл за този, който я е създал ", обяснява проф. Хеншилууд пред IFLScience. "Това също е доказателство за способността на ранните хора да съхраняват информация извън своя човешки мозък."
Това кремъчно парче показва рисунка, съставена от девет линии, начертани с охра. Кредит: D'Errico / Henshilwood / Nature
Символите са присъща част от нашата човешка култура. Те могат да бъдат изрисувани върху телата ни като татуировки или под формата на апликации, орнаменти и други да украсяват дрехи, коси.
Речта, говорима и писмена, математиката, религията, правилата не биха могли да съществуват без типичната човешка способност да овладее създаването и предаването на символи и способността да ги въплътим в материалната култура..
Досега е постигнат значителен напредък в познанието как нашият мозък възприема и обработва различни категории символи, но знанията ни за това как и кога трайно символите са възникнали в съзнанието ни все още са неточни и спекулативни.
На това парче охра, намерено в пещерата Бломбос в същия археологичен слой, е изписано абстрактно изображение. Кредит: D'Errico / Henshilwood / Nature
Археологическият слой, в който е намерена находката, съдържа и други индикатори на символично мислене като мъниста от черупки, покрити с охра, и по-важното, парчета охра, гравирани с абстрактни шарки. Някои от тях много приличат на изрисувания камък.
„Това показва, че ранните Хомо сапиенс в Южна Африка са използвали различни техники за производство на подобни знаци върху различни материали", коментира проф. Хеншилууд. „Това наблюдение подкрепя хипотезата, че тези знаци имат символичен характер и представляват присъщ аспект на поведенческия съвременен свят на африканските Хомо сапиенс, предците на всички нас днес".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари