Неолитните хора изглежда са разбирали сложни концепции в науката, като физика и геология, използвайки това знание, за да построят мегалитен паметник в Южна Испания.
Наречен долмен Менга, той е сред най-ранните европейски мегалити, датиращи между 3600 и 3800 г. пр.н.е. Изграден от 32 големи камъка, някои от които са най-големите, използвани в подобни конструкции. Най-тежкият тежи над 130 тона, повече от три пъти повече от най-тежкия камък в Стоунхендж във Великобритания, който е издигнат повече от 1000 години по-късно.
"[В периода на неолита] трябва да е била много силно въздействаща тази сграда, направена от тези огромни камъни", коментира Леонардо Гарсия Санхуан (Leonardo García Sanjuán) от Университета на Севиля в Испания. "Тя все още вълнува. Прави впечатление дори и днес."
Гарсия Санхуан и колегите му вече са извършили подробни геоложки и археологически анализи на камъните, за да направят заключението си какви знания са били необходими на строителите на Менга, за да построят паметника, който се намира в град Антекера.
Парадоксално, археолозите откриват, че скалите са вид сравнително крехък пясъчник. Въпреки че това означава по-голям риск от счупване, екипът открива, че това е компенсирано чрез оформяне на камъните, така че да се сглобят в много стабилна цялостна структура.
Неолитните хора са имали нужда от някакъв начин да накарат блоковете да прилягат много плътно един към друг, обяснява Гарсия Санхуан.
Мащабите, фасетите и клиновете разкриват разбиране на геометрията
Първият признак, че строителите на Менга разбират и използват геометрията, включва изправените камъни на обекта.
"Веднъж влезли в Менга, става ясно, че стойките не стоят идеално вертикално", пишат те.
Лекият наклон на изправените камъни на Менга показва познаване на геометрията. Кредит: Lozano Rodríguez et al., Sci. адв. 10, eadp1295 (2024) |
Вместо това, подобно на по-сложните обекти, построени по времето на Евклид, изправените камъни в Менга имат милиметрови наклони. Те също така "се облягат настрани един срещу друг", отбелязват изследователите, "с ъгли от 80°, 86° и 88°, както от дясната, така и от лявата страна на долмена". Това позициониране не само придава на конструкцията леко трапецовидна форма, което дава значително предимство в структурната стабилност, но според изследователския екип това е "ключов индикатор за оценка на реда, в който са поставени камъните и, следователно, за заключение как е построен паметникът".
Екипът също така вярва, че ъгловото разположение на изправените камъни е резултат от деликатността на по-меките камъни, използвани за покрива на обекта. По-конкретно, екипът отбелязва, че "тази умна идея позволява на строителите да намалят ширината на главните камъни, като се има предвид, че камъните са направени от меки или умерено меки скали и не са много устойчиви на усилия на опън".
Друго изненадващо откритие, което подкрепя разбирането на строителите на обекта за геометрията, идва от местата, където се срещат някои от камъните. Според прессъобщението, обявяващо проучването, много от стените на паметника са "свързани една с друга чрез странични фасети". Тези видове строителни техники не са били очаквани на толкова древни места.
Накрая екипът извършва подробен анализ на разположението на изправените камъни в скалната основа на обекта. Според съобщението както стените, така и камъните на колоните са били "вклинени в скалната основа". Въпреки че точният процес, използван от тези древни строители, е неизвестен, проучването на екипа предлага вероятен сценарий, изискващ сложно разбиране на определени геометрични концепции, включително баланс и противотежести.
Възможни начини за построяването на долмена. Кредит: José Antonio Lozano Rodríguez et al.
Менга – чиято цел е неизвестна – също е подравнена, за да произвежда различни модели на светлина във вътрешността по време на лятното слънцестоене и има камъни, които са защитени от щети от вода от няколко слоя внимателно уплътнена глина, което добавя доказателства в подкрепа на знанията на строителите около архитектура и инженерство.
"Това е като тетрис", посочва археологът. "Ако разгледате прецизността на сглобката и колко добре всеки камък пасва един с друг, ще се убедите, че те са имали представа за ъгли, колкото и елементарни да са."
Изследователите установяват, че 130-тонният камък, който е поставен хоризонтално отгоре, за да образува част от покрива, е бил оформен така, че повърхността му да се издига в центъра и да спада към краищата. Това разпределя натоварването подобно на арка, увеличавайки здравината на покрива, разказва Гарсия Санхуан.
"Доколкото ни е известно, това е първият път, когато принципът на арката е документиран в човешката история."
(а) Художествено представяне на каменоломните дейности за извличане на камъка C-5 в кариера № 2 в Серо де ла Крус. Рисунка: Мойсес Белилти под ръководството на Хосе Антонио Лозано Родригес и Леонардо Гарсия Санхуан. (b) Перспектива на дебелината и формата на камъка С-5, опората върху част от ортостат О-10 и тумулната структура. Разкопки на Университета в Малага. Ferrer-Marqués, 1984 г. Conjunto Arqueológico Dólmenes de Antequera. (с) Изпъкнала морфология на върха на камъка С-5 и дебелината на тумулната структура. Разкопки на Университета в Малага. Ferrer-Marqués, 1984 г. Conjunto Arqueológico Dólmenes de Antequera. Кредит: Scientific Reports (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-47423-y
"Те са разбирали от геология и свойствата на скалите, които са използвали", отбелязва Гарсия Санхуан. "Когато съберете всичко това заедно – знанията от областта на инженерството, физиката, геологията, геометрията, астрономията – това е нещо, което можем да наречем наука."
Във Франция има неолитни структури, които съперничат на Менга по размер, но как са построени е неясно, разказва Гарсия Санхуан. "Както е сега, Менга е уникален в Иберия и в Западна Европа."
"Изненадващо е нивото на сложност", коментира Сюзън Грийни (Susan Greaney) от Университета на Ексетър, Великобритания. "Инженерното познание за това как работи разпределението на натоварването, не съм го виждала никъде другаде преди."
Но тя добавя, че това е не толкова демонстрация на разбиране на науката, колкото на архитектурата и инженерството.
Справка: José Antonio Lozano Rodríguez et al. , Early science and colossal stone engineering in Menga, a Neolithic dolmen (Antequera, Spain). Sci. Adv. 10, eadp1295(2024). DOI: 10.1126/sciadv.adp1295
Източник: Neolithic engineers used scientific knowledge to build huge megalith, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари