Останки на 19 диви свине показват, че в праисторически Иран е имало пиршества преди зората на земеделието

Доказателствата за провеждането на такива масови церемониални празненства преди появата на земеделието са изключително редки

Ваня Милева Последна промяна на 15 юли 2025 в 00:00 173 0

глинена фигурка на глиган

Кредит Wikimedia Commons/ National museum of Iran

Глиган, глинена фигурка, неолитният период, Сараб, Национален музей на Иран.

Археолози са открили нови доказателства, че древните хора, живели в Западен Иран, преди повече от 11 000 години, са участвали в грандиозни ритуални пиршества с диви свине, транспортирани от далечни места, много преди зората на земеделието. Изследването, публикувано в Communications Earth & Environment, е съсредоточено върху откритията в раннонеолитния обект Азиаб в планините Загрос.

Разкопките в Азиаб разкриват скелетите на 19 диви свине, заклани и погребани заедно в яма в кръгла полуподземна сграда с диаметър приблизително 20 метра. Тази структура, за която се смята, че е служила като място за събиране на хора, вероятно е била мястото на един мащабен церемониален празник. Наред със скелетите на глиганите, изследователите откриват и кости от кафява мечка и рога от благороден елен, което предполага по-широк ритуален контекст.

Това откритие е уникално благодарение на новото изследване за произхода на животните, използвани в пиршеството. Изследователите са използвали микроскопски анализ на зъбния емайл, който се образува на слоеве, подобни на дървесните пръстени, за да определят откъде идват животните. Чрез комбиниране на модели на растеж на емайла с усъвършенствани геохимични техники, включително анализ на изотопи на кислород и стронций и картографиране на барий, те са успели да проследят движението на животните през целия им живот.

Въпреки че регионът изглежда е подходящ за дивите свине, изотопният анализ разкрива, че някои от животните са били донесе от разстояние до 70 километра. Транспортирането на тези животни през такава хълмиста местност би изисквало целенасочени и немалко усилия

Обобщение на анализите, проведени в това проучване.Обобщение на анализите, проведени в това проучване. Кредит: Vaiglova et al.

Укрепване на социалните връзки чрез пиршества

Според изследователите, пиршеството не е било просто консумация на храна, а по-скоро средство за изграждане и утвърждаване на социални връзки. Добивът на месо, приблизително 700 килограма според оценките на изследователите, е можел да нахрани от 350 до 1200 души, много повече от типично мезолитно селище. Това предполага вероятността събитието да е било масово събиране или месото да е било използвано ритуално, за нещо повече от консумация, може би дори за жертвоприношение.

Резултатите от Азиаб са особено значими, защото те отместват назад във времето такива сложни социални практики в предземеделския период, преди опитомяването на домашните животни. Макар че подобен мащабен транспорт на хранителни продукти е документиран на по-късни обекти като Стоунхендж, това е първият известен случай в предземеделски контекст.

Дали пиршествата са довели до появата на земеделието?

Както обясняват авторите на проучването, някои изследователи смятат, че земеделието е било страничен продукт на пиршествата. Въпреки това, в Азиаб изследователите са открили много ранни доказателства за това на практика, което също е обединило по-широкия регион, според The Conversation.

Пиршеството в Азиаб отразява сложна система от социални отношения и споделени културни практики, които са се разпростирали в различни среди.

Доколкото изследователите могат да преценят, символичният акт на събиране на животни от далечни райони за общо пиршество може да е допринесъл за стимулирането на някакви реципрочни взаимоотношения, които в крайна сметка са подкрепили по-трайните и по-напредничавите земеделски общества, заключава  Archaeology News.

Справка: Vaiglova, P., Kierdorf, H., Witzel, C. et al.(2025). Transport of animals underpinned ritual feasting at the onset of the Neolithic in southwestern Asia. Commun Earth Environ 6, 519. doi:10.1038/s43247-025-02501-z

Източник: Guests at a feast in Iran’s Zagros Mountains 11,000 years ago brought wild boars from all across the land, The Conversation

    Най-важното
    Всички новини