Открит е 2700-годишен каменен печат от епохата на Първия храм, изобразяващ крилат джин

Тази уникална находка, датираща отпреди 2700 години, подчертава асирийското влияние в древен Йерусалим и дава представа за културата на Юдейското кралство

Ваня Милева Последна промяна на 02 септември 2024 в 00:00 5294 0

Открит е 2700-годишен каменен печат от епохата на Първия храм с изображение на крилат “джин”

Кредит YT/City of Dravid

Рядък каменен печат от епохата на Първия храм, открит в Йерусалим.

Израелската служба за антики обяви, че в Йерусалим е открит рядък и уникален каменен печат от периода на Първия храм. На него се вижда изображение на демон за защита или джин, както и палеоеврейска писменост.

Печатът е открит за първи път в археологическата градина Давидсън, разположена южно от Храмовия хълм в Стария град на Йерусалим. Открит е по време на продължаващите разкопки, които се провеждат съвместно от Израелската служба за антики и фондация "Градът на Давид".

Печатът има отвор, който минава през него, и може да бъде прикрепен към верижка и носен на врата. На него има и изображение на крилата фигура, която прилича на демон или джин, което показва асирийско влияние.

Открит е 2700-годишен каменен печат от епохата на Първия храм с изображение на крилат “джин”Рядък печат от епохата на Първия храм, открит в Йерусалим. Кредит: Emil Aladjem/IAA

Експертите отбелязват, че това е изключително необичайно и рядко откритие и за първи път в израелската и регионалната археология е открит крилат джин. Артефактът съдържа както юдейски, така и асирийски елементи. Той демонстрира степента на влияние на асирийската култура, най-вече в Йерусалим.

Експертите датират редкия печат отпреди 2700 години

Експертите изказват мнение, че артефактът е поне на около 2700 години и е гравиран с думите: LeYehoʼezer ben Hoshʼayahu - "За Йехо'езер, син на Хош'аяху" - на палеоеврейски език.

Според Израелската служба за антики (IAA) собственикът най-вероятно е бил висш служител по време на Юдейското царство. Съществува вероятност той да е използвал печата за подписване на документи или удостоверения.

"Изображението е представено в профил... с крила; облечен е в дълга, раирана риза и крачи в посока надясно. Фигурата има грива от дълги къдрици, покриваща тила, а на главата ѝ има шапка или корона. Фигурата е вдигнала едната си ръка напред с отворена длан; може би за да подскаже, че държи някакъв предмет", обясняват от IAA.

Открит е 2700-годишен каменен печат от епохата на Първия храм с изображение на крилат “джин” Кредит: Eliyahu Yanai/City of Dravid

Д-р Филип Вукосавович (Filip Vukosavović), асириолог и археолог от IAA, споделя, че това е изключително рядко и необичайно откритие. За първи път в израелската и регионалната археология се открива крилат "джин" - защитна магическа фигура.

Фигури на крилати демони са известни в неоасирийското изкуство от IX-VII в. пр. н. е. и те са били смятани за вид предпазващ демон.

Първоначално печатът е изобразявал крилата фигура, а по-късно е добавен текст, твърдят експерти

От IAA допълват, че първоначално печатът е съдържал само изображение на крилата фигура, а текстът е бил изписан по-късно. В доклада се казва още, че отначало предметът вероятно е бил носен като амулет на врата на мъж на име Хошаяху, който заемал висок пост в администрацията на Юдейското царство.

Професор Рони Райх (Ronny Reich) от Университета в Хайфа сподели, че палеоеврейският надпис е направен небрежно, за разлика от внимателното гравиране на демона.

Собственикът на печата е избрал демон за емблема на личния си печат, показвайки, че принадлежи към по-широкия културен контекст. Това много напомня на повечето хора в Израел днес, които се възприемат като част от западната култура.

Изследователите обаче отбелязват, че в рамките на това усещане този собственик на печата също така държи твърдо на своята местна идентичност и затова името му е написано на иврит, а името му е еврейско име, което принадлежи на юдейската култура.

Източник: ‘Extremely rare, beautiful’ First Temple-era ‘genie’ seal discovered in Jerusalem, Тimes of Israel

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !