Трудна е задачата на по-големите братя и сестри. Те трябва да се научат да живеят с конкуренцията, която представляват за тях по-малките, трябва да служат за пример и по възможност да изпълняват понякога ролята на детегледачка.
Към това се добавят и резултатите от наскоро проведено проучване. Те гласят, че, когато станат възрастни, първородните деца имат по-голяма склонност към наднормено тегло от своите по-малки братя и сестри. И това е така, само поради факта, че са родени по-рано. При мъжете този ефект е познат отдавна, сега учените в рамките на най-всеобхватното до момента проучване потвърждават неговата валидност и за жените.
Изтърсаче или най-възрастен сред децата в семейството. Поредността при раждане оказва влияние върху по-нататъшния ни живот и върху формирането на личността. Така психологически проучвания дават основания да се смята, че първородните деца имат склонност към доминантност и целеустременост, по-склонни са да поемат ръководни функции не само в поведението си спрямо своите братя и сестри, но и в живота занапред.
Освен това по-големият брат или сестра често са по-консервативни, по-концентрирани върху статуквото, отколкото малките. Изтърсаците пък са свикнали да постигат целите си чрез демонстрация на чар и социални таланти. Освен това те са по-отворени към нови изживявания, сочат изследванията.
Изглежда обаче, че последователността при раждане оставя отпечатък и върху човешката физика. Така първородните момчета са по-едри и по-тежки от по-малките си братя, както посочва шведско проучване, проведено сред 1 млн. мъже. Има дори индикации, че първородните момчета имат по-голяма склонност към развитие на диабет, високо кръвно налягане и метаболитен синдром. Впрочем такива данни до момента бяха налични само за мъжете.
Хосе Дерек от Университа Оукланд и неговите колеги запълват този пропуск с най-всеобхватното в световен мащаб до момента проучване по темата "Поредността при раждане и индекса на телесната маса". За целта те използват данни от регистъра на раждаемостта в Швеция – база данни, която съдържа информация за 99% от всички раждащи жени в Швеция и здравословното им състояние. За целите на проучването учените анализират данните за 13406 двойки сестри, родени между 1973 и 1988 и станали майки в млада възраст. Предимството в случая е, че при сравняване директно на две сестри, факторите, оказващи влияние, са общи и за двете. "Това не само е най-голямото проучване върху ефекта, който поредността при раждане оказва върху организма, то е и единственото, което изследва специално двойки сестри с оглед минимизиране на генетичния фактор и влиянието на околната среда в ранна детска възраст", констатират Дерек и колегите му.
По-голяма вероятност за наднормено тегло
И действително изчисленията доказват предполагаемите различия. "Резултатите ни показват, че първородните момичета имат по-голям индекс на телесната маса и при тях вероятността за наднормено тегло е по-голяма, отколкото при по-малките им сестри", съобщават учените.
Всъщност средният индекс на телесната маса при по-големите сестри надвишава този на по-младите само с 2,4%, което обаче дава 29% по-голяма вероятност за наднормено тегло. При затлъстяване този процент става дори 40, сочат изчисленията. Защо това е така, учените още не са установили. Въпреки това, те приемат този ефект за реален, дори наблюдения от подобен род да не доказват съществуването на причинно-следствена връзка.
"Нашите резултати се припокриват с резултатите от проучвания сред първородни деца от мъжки пол, както и с по-малки по обхват проучвания сред жени, които не са насочени конкретно към двойки сестри", обясняват Дерек и колегите му.
Разбира се, това не означава, че първородните деца автоматично са обречени да бъдат пълни – за това голяма роля играят начина на живот и други фактори на средата. Резултатите само показват, че най-големите братя и сестри в семейството са по-склонни към напълняване, ако не противодействат на това.
Учените дори отиват една крачка напред. В доказания от тях ефект те виждат допълнителна причина за увеличаване в наши дни на хората с наднормено тегло. "Има вероятност все по-намаляващият брой членове в семейството да има отношение към наблюдаваното нарастване стойностите на индекса на телесната маса", смятат учените.
Или казано по друг начин: Ако при първородните деца съществува по-голям риск от напълняване и в днешно време повечето семейства имат само едно дете, тогава този факт може да е причина за увеличаване броя на хората с наднормено тегло.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"