Постерна изложба „София и Белград. Археологически бисери“ ще открият председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски и заместник-председателят на Сръбската академия на науките и изкуствата акад. Любомир Максимович на 10 юни 2019 г. (понеделник), в 14.00 часа в градинката „Кристал“. Очаква се да присъства и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Съвместната българо-сръбска постерна изложба ще бъде представена по едно и също време в двете столици, на чиито територии съществуват селища от хилядолетия и са разположени по трасето на т.нар. Диагонален път. Той свързва земите на Изтока и Запада, изграден по време на Римската империя, в съвремието продължава да е сред основните европейски пътни артерии.
Идеята за показването на 28–те постера извън музея е в резултат на 15-годишно научно сътрудничество в областта на археологията чрез научния проект между Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките (БАН) и Сръбската академия на науките и изкуствата (САНИ).
Изложбата и изданието на каталога (192 стр.) се реализират със съдействието на Столична община.
В рамките на съвместния проект на 10 юни 2019 г. в НАИМ от 16.00 часа проф. Весна Бикич от Археологическия институт в Белград и Снежана Горянова (НАИМ) ще презентират дългогодишните археологически проучвания в Белград и София. Акцент ще бъдат най-новите открития при археологически разкопки в първите две десетилетия на XXI век.
Откриването на експозицията в Белград е на 14 юни 2019 г. под патронажа на председателя на САНИ акад. Владимир Костич и с участието на зам.-председателя на БАН чл.-кор. Васил Николов и директора на НАИМ доц. Христо Попов.
Повод за представянето на тази експозиция са няколко знакови годишнини: 150 години от основаването на Българската академия на науките, 140 години от обявяването на София за столица на България, 140 години от установяването на дипломатически отношения между България и Сърбия и 15 години сътрудничество между БАН и САНИ в областта на археологията.
Организатори на изложбата са Националният археологически институт с музей на БАН (НАИМ), Сръбската академия на науките и изкуствата и Археологическия институт в Белград. Партньори са Регионалният исторически музей - София, Музеят на град Белград и Институтът за опазване паметниците на културата - Белград.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари