
Каменните инструменти, които традиционно се приписват на европейските и западноазиатските неандерталци, са открити на почти един континент разстояние в Южен Китай.
Артефактите, открити в обект в речната долина, наречен Лунтан, включват характерни каменни инструменти за рязане и стъргане, както и камъни, от които те са били издялани. Досега подобни предмети са били свързвани само с географски отдалечените неандерталци, посочва екипът, ръководен от археолозите Ци-Дзюн Жуан (Qi-Jun Ruan) и Хао Ли (Hao Li) от Института за изследване на Тибетското плато в Пекин.
Откриването на тези предмети на възраст от около 60 000 до 50 000 години оспорва популярната идея, че хората от каменната ера в Източна Азия са изработвали само сравнително прости инструменти, съобщават учените на 31 март в Proceedings of the National Academy of Sciences. Те казват, че находките от Лунтан представляват първите категорични източноазиатски примери за това, което изследователите наричат технология "Кина". Изследователите са нарекли тези каменни инструменти на името на френския праисторически обект "Ла Кина" (La Quina), обитаван през средния палеолит от неандерталци, където са открити образци на тази култура и описани за първи път през 1953 г.
При разкопките на китайския обект през 2019 и 2020 г. са открити 3487 каменни артефакта. От тази обща бройка изследователите идентифицират 53 стъргалки тип "Кина" - дълги, дебели каменни люспи с множество назъбени остриета, по които използващите ги са заточвали инструментите си многократно. Изследователите класифицират други 14 находки като ядра - камъни, които са били издълбани във форми, от които майсторите на инструменти са отчупвали стъргалките Кина.
Не е ясно как производството на инструменти тип Кина е достигнало до древнaта долина Лунтан, отбелязва Ли.
Близките братовчеди на неандерталците, денисовците, са обитавали Южен Сибир преди повече от 200 000 години и биха могли сами да разработят източноазиатските инструменти Кина. Няма доказателства, че денисовците са се разхождали извън Източна Азия, но може би европейските неандерталци, които са се придвижвали по света, са донесли ноу-хау в региона на Лунтан.
Универсалните инструменти Кина, които могат да се използват многократно, са били в голяма помощ на мобилните групи, като например представителите на групата от Лунтан, които са се сблъсквали с все по-студена и сурова среда, обяснява археологът Давиде Делпиано (Davide Delpiano) от Университета на Ферара в Италия. Той подозира, че под този натиск денисовците или евентуално все още неоткрити азиатски популации от хоминиди независимо са създали инструментите Кина.
Ключовете към тази загадка, за чието разкриване Делпиано е помогнал, може би скоро ще се появят.
"Вече сме открили повече от 30 обекта, съдържащи артефакти тип "Кина", около Лунтан в същата речна долина", добавя Ли.
Q.-J. Ruan et al. Quina lithic technology indicates diverse Late Pleistocene human dynamics in East Asia. Proceedings of the National Academy of Sciences. Published March 31, 2025. doi: 10.1073/pnas.2418029122.
Източник: Neandertal-like tools found in China present a mystery, Science News
Още по темата

Човекът
Най-старото човешко лице в Западна Европа, открито в Испания, пренаписва историята на ранното европейско заселване

Човекът
Хомо еректус е населявал и пустини преди 1.2 милиона години

Човекът
Homo juluensis: Новооткрит човешки вид с голяма глава е бродел из китайските гори

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21863
1
03.04 2025 в 20:08
Едно време българските студенти по археология го караха да "присаждат" старобългарски находки в землянките на славянските племена.
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма
dolivo
Учен твърди, че е открил улика за кода на вселенската симулация, в която живеем според него