Най-старото човешко лице в Западна Европа, открито в Испания, пренаписва историята на ранното европейско заселване

Ваня Милева Последна промяна на 25 март 2025 в 00:00 1713 0

Оригинален фосил заедно с 3D пресъздаване на дясната страна на лицето на H. aff. erectus от Сима дел Елефанте, Испания.

Кредит Maria D. Guillén / IPHES-CERCA

Оригинален фосил заедно с 3D пресъздаване на дясната страна на лицето на H. aff. erectus от Сима дел Елефанте, Испания.

Впечатляваща находка на вкаменелости в испанските планини Атапуерка разкрива, че началото на заселването на Хомо сапиенс в Западна Европа е станало по-рано, отколкото учените са смятали преди.

Фрагмент от човешко лице, открит през 2022 г. в археологическия обект Сима дел Елефанте, се оценява на възраст между 1,1 милиона и 1,4 милиона години, което го прави най-ранното човешко лице, открито до момента в Западна Европа.

Фосилът, каталогизиран като ATE7-1 и наречен "Пинк" (Pink - розов), е идентифициран като Homo affinis erectus (H. aff. erectus) - изчезнал човешки роднина.

Резултатите от проучването са публикувани наскоро в списание Nature.

"Този ​​фосил представя най-ранните човешки останки, открити досега в Западна Европа, документирайки неизвестно преди това население в региона", обяснява съавторът на проучването д-р Мария Мартинон-Торес (María Martinón-Torres), директор на Националния център за изследване на човешката еволюция (CENIEH).

Откритието на лицевите кости на Пинк включва лявата страна на горната челюст (максила) и част от скулата, показват някои забележителни разлики от известните преди това вкаменелости на европейски хоминини. Вкаменелостите на хоминини от мястото Гран Долина в Атапуерка, датирани от преди около 860 000 години, са класифицирани като Homo antecessor, вид, за който се смята, че споделя някои черти на лицето със съвременните хора. Но чертите на Пинк предполагат по-примитивно потекло.

Като се имат предвид тези характеристики на скелета, изследователите временно приписват Пинк на H. aff. erectus, признавайки приликите му с Homo erectus, като оставя отворена възможността той да представлява отделен вид.

Изследователи извършват разкопки в Сима дел ЕлефантеИзследователи извършват разкопки в Сима дел Елефанте. Кредит: Maria D. Guillén / IPHES-CERCA

Откритието оспорва предишните предположения за западноевропейското заселване от първите хоминини. Дълго време учените са смятали, че някои от най-ранните хоминини, мигрирали в региона, са Homo antecessor, но Пинк е стотици хиляди години по-стар от предишните вкаменелости, което предполага по-ранна миграционна вълна.

Артефакти, включително каменни инструменти, обикновено направени от кварц и кремък, също са открити заедно с животински кости със следи от изрязване от ниво TE7 на Сима дел Елефанте. Тези открития предполагат, че ранните хора са се занимавали с клане и са използвали прости инструменти за обработка на храна.

Палеоекологичният анализ на обекта предполага, че регионът Атапуерка през долния плейстоцен е бил разнообразна среда с гори, пасища и сезонни водоизточници, идеални екологични условия за ранните хора.

Това последно откритие бележи голяма крачка напред в разбирането на човешката еволюция в Европа. Д-р Марина Москера (Marina Mosquera), директор на IPHES-CERCA, подчерта ролята на Атапуерка в глобалните палеоантропологични изследвания, заявявайки:

"Това място продължава да бъде ключова отправна точка за разбирането на нашия произход.“

Въпреки че са получили ценна информация от Пинк, изследователите все още имат въпроси без отговор. Какво е станало с тази група? Дали са изчезнбали заради промени в околната среда? Или са споделили земята с по-късни хоминини - като Homo antecessor?

Суровите климатични условия преди около 1,1 милиона години може да са довели до изчезването на Homo aff. erectus в региона, което позволява на Homo antecessor да се установи там. В същото време е напълно възможно малки групи от двата вида да са съжителствали поне известно време.

Справка: Huguet, R., Rodríguez-Álvarez, X.P., Martinón-Torres, M. et al. (2025). The earliest human face of Western Europe. Nature. doi:10.1038/s41586-025-08681-0

Източник: Oldest human face in Western Europe found in Spain, rewriting early European settlement history, Dario Radley, Аrchaeology news

    Най-важното
    Всички новини