Древна ДНК показва, че европейците от каменната ера са пътували по море до Африка

Останки на около 8000 години, открити от днешен Тунис, поднесоха изненада: Европейски предци на ловците-събирачите

Ваня Милева Последна промяна на 14 март 2025 в 00:00 41778 0

Илюстрация на ранните хора през каменната ера, използващи огън, за да издълбаят ствол на дърво, за да образуват кану.

Кредит Sheila Terry/Science Photo Library

Хората от каменната ера може би са прекосили Средиземно море на дървени канута, плавайки от остров на остров.

Хиляди години преди Одисей да пресече "мрачното като вино море" в епичната поема на Омир "Одисея" , ловци-събирачи може да са пресекли Средиземно море, плавайки от остров на остров, които са виждали един след друг по пътя си към Африка.

Първото геномно изследване на древни хора от региона на източен Магреб - днешен Тунис и североизточен Алжир - показва, че популациите от каменната ера, които са живели там преди повече от 8000 години, са произлезли отчасти от европейските ловци-събирачи.

Откритието, съобщено наскоро в Nature, е първото пряко доказателство за транссредиземноморско пътуване през това време, въпреки че и преди археологическите находки са намеквали за културен обмен между европейски и северноафрикански ловци-събирачи.

Използвайки древни геноми, изследователите са картографирали появата на земеделието в Близкия изток преди 12 000 години и разпространението му в Европа, но южното Средиземноморие е до голяма степен пренебрегнато.

"Няма много история за Северна Африка", коментира Дейвид Райх (David Reich), популационен генетик в Харвардския медицински факултет в Бостън, Масачузетс, който ръководи проучването. "Беше огромна дупка."

Произход: Европа

Работейки с изследователи в Алжир и Тунис, както и в Европа, екипът на Райх секвенира ДНК от костите или зъбите на 9 индивида от археологически обекти в източния Магреб, които са живели преди между 6000 и повече от 10 000 години.

Изглед отгоре на членове на екипа по време на работа на мястото за разкопки в Дуканет ел Хутифа, Тунис.Археологически разкопки в Дуканет ел Хутифа, Тунис, в региона на източен Магреб. Кредит: Giulio Lucarini

Всички имат местно потекло от ловци-събирачи, подобно на това на древните хора от днешно Мароко, идентифицирано в по-ранни проучвания. Но за разлика от онези ловци-събирачи от западния Магреб - чийто произход е до голяма степен заменен от европейски фермери, вероятно пристигащи през Гибралтарския проток - местният произход се запазва в Тунис и Алжир дълго след пристигането на фермери от Европа и Близкия изток.

Това съвпада с доказателствата, че хората в източния Магреб продължават да ловуват местни животни като сухоземни охлюви и диви растения за храна, дори докато отглеждат внесени овце, кози и говеда. Селското стопанство в региона започва да се развива много по-късно. Може би, отбелязва Райх, устойчивостта на местното потекло е свързана със съпротивата срещу земеделските практики.

Геномът на мъж от тунизийски обект, наречено Джебба, крие голяма изненада: около 6% от неговата ДНК може да бъде проследена до европейските ловци-събирачи. Изследователите изчисляват, че неговите магребски предци са се смесили с европейските ловци-събирачи преди около 8500 години. По-слаби признаци на тези срещи има при жена от същия обект.

Пътешествия с кану

Точният източник на европейския произход на човека, погребан в тунизийския обект, не може да бъде определен, но Сицилия - на няколкостотин километра от бреговете на Тунис - и няколко по-малки острови между двата континента са възможен източник.

Обсидиан от един такъв остров, Пантелерия, е открит в тунизийски археологически обекти, отбелязва съавторът на изследването Джулио Лукарини (Giulio Lucarini), археолог, който специализира в Африка в Института на Националния изследователски съвет на Италия за наука за наследството в Рим.

Разкопки на скелетни останки, открити в Хергла.Разкопки на скелетни останки, открити на гробище в Хергла, Тунис. Кредит: Simone Mulazzani

Ловци-събирачи от Европа и Северна Африка може да са прекосявали Сицилианския проток с дълги дървени канута, плавайки от остров на остров.

Много потенциални места за акостирането им сега са потопени, което затруднява намирането на допълнителни доказателства за тези пътувания, добавя Лукарини.

Откриването на произхода на европейските ловци-събирачи в Северна Африка е важно, коментира популационният генетик Роса Фрегел (Rosa Fregel) от университета Ла Лагуна в Тенерифе, Испания. Това показва, че Средиземно море не е било голяма бариера за хората от каменната ера. Бъдещите проучвания, очаква тя, може да доведат до повече изненади от двете страни на морето.

Справка: Lipson, M. et al. Nature https://doi.org/10.1038/s41586-025-08699-4 (2025). Article  Google Scholar 

Източник: Ancient DNA shows Stone Age Europeans voyaged by sea to Africa, Ewen Callaway; Nature; doi: https://doi.org/10.1038/d41586-025-00764-2

    Най-важното
    Всички новини