Засаждането на дървета във високите географски ширини ще ускори глобалното затопляне

Поради повишеното албедо засаждането на дървета на високи географски ширини в Арктика може да влоши, а не да забави глобалното затопляне

Ваня Милева Последна промяна на 11 ноември 2024 в 00:00 1856 0

Юкон

Кредит Pexels

Юкон

Въпреки че засаждането на дървета е популярен и ефективен начин за смекчаване на изменението на климата, то не винаги е ефикасно. Група учени от университета в Кеймбридж са единодушни, че засаждането на дървета на по-високи географски ширини ще влоши глобалното затопляне.

Благодарение на способността на растенията да натрупват антропогенния въглероден диоксид от атмосферата, се предвиждат мащабни проекти за засаждане на дървета. Няколко доказателства обаче сочат, че засаждането на дървета в по-високите географски ширини е контрапродуктивно за смекчаване на последиците от изменението на климата.

Водещият автор Йепе Кристенсен (Jeppe Kristensen) от Университета Орхус в Дания е отбелязал арктическите и субарктическите екосистеми като неподходящи за засаждане на дървета. Почвата в Арктика е много уязвима към всякакви смущения и съхранява повече въглероден диоксид от цялата растителност на Земята.

Нарушенията не се ограничават само до отглеждането на горите, но и до проникването на корените на дърветата. Освен това белият сняг отразява по-голямата част от слънчевата светлина, без да я поглъща. Дървесните насаждения в северните бореални (тайга) или арктически райони ще намалят албедото, което ще доведе до нетно затопляне.

Освен това в проучването, публикувано в Nature Geoscience, се посочва отрицателно въздействие върху местната арктическа биота и поминък. Следователно засаждането на дървета в райони с ограничена биомаса и ниска устойчивост няма да даде потенциалните ефекти за смекчаването на глобалното затопляне.

"Това е рисковано място за дърветата, особено като част от хомогенни насаждения, които са по-уязвими към подобни смущения. Съхраняваният в тези дървета въглерод рискува да подхрани нарушенията и да бъде освободен обратно в атмосферата в рамките на няколко десетилетия", коментира Кристенсен.

Водещият автор на изследването твърди, че дебатът за климата е силно фокусиран върху въглерода. Не става въпрос само за отделянето на парникови газове, но и за слънчевата енергия, която навлиза в атмосферата и я напуска (енергийният баланс).

"Въпреки непосредствените икономически перспективи, които може да представлява засаждането на северни дървета, този подход не представлява валидна стратегия за смекчаване на последиците от затоплянето на климата нито в Арктика, нито в по-голямата част от бореалния горски регион", се казва в проучването.

"Това е известно от десетилетия, но тъй като политиките, които стимулират залесяването, все повече се възприемат в целия регион с високи географски ширини, ние предупреждаваме, че не бива да се фокусираме само върху съхранението на въглерод от биомаса.

Изследователите предполагат, че подпомагането на местните общности за заселване на карибу може да бъде по-реалистично решение, основано на природата. Карибуто е вид елен, разпространен в Арктика и Субарктика.

Тези растителноядни видове изяждат растенията и поддържат тундровия ландшафт открит, което пряко води до нетно охлаждане. Освен това зимният фураж на тревопасните животни намалява температурата на почвата и размразяването на вечната замръзналост.

"Големите тревопасни животни могат да намалят загубата на биоразнообразие в арктическите екосистеми, причинена от климата, и да останат основен хранителен ресурс за местните общности", коментира водещият автор професор Марк Масиас-Фаурия (Marc Macias-Fauria) от Института за полярни изследвания "Скот" към университета в Кеймбридж.

Справка: Jeppe Å. Kristensen et al. ‘Tree planting is no climate solution at northern high latitudes.’ Nature Geoscience (2024). DOI: 10.1038/s41561-024-01573-4

Източник: Planting trees in the Arctic could make global warming worse, not better, say scientists, University of Cambridge

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !