Навлизаме в ерата на спътниковите съзвездия и астрономите се притесняват. На 23 май SpaceX пусна 60 комуникационни спътника, първите от планирания флот от 12 000.
В следващите дни спътниците на Starlink чертаеха ярки линии в небето. Много астрономи изразиха загриженост за това как тези блестящи апарати биха повлияли наблюденията на нощното небе, заслепявайки образите на звездите и създавайки ивици, които е трудно или невъзможно да бъдат отстранени.
Международният астрономически съюз (IAU) публикува изявление, което отразява тези опасения и призовава за регулиране на този вид спътникови флотилии.
Освен сателитите Starlink, OneWeb и Amazon работят по подобни идеи за огромен брой спътници, които да осигурят глобален интернет. Дори ако спътниците не се виждат с просто око, те със сигурност ще бъдат видими за телескопите, които правят точни астрономически наблюдения.
Марк Хендли (Mark Handley), професор по мрежови системи в катедрата по компютърни науки в Университетския колеж, Лондон, показа в YouTube симулация на всичките 11 927 планирани спътника на мрежата Starlink.
Видимата светлина не е единственият проблем: спътниците използват радиосигнали за комуникация, които биха могли да попречат на наблюденията в тези честоти.
"Последните постижения в радиоастрономията, като например създаването на първото изображение на черна дупка ... бяха възможни само чрез съгласувани усилия за опазване на радиочестотите от смущения", се казва в изявлението на IAU.
Твърде многото сателити, излъчващи радиовълни, могат да застрашат бъдещите изследвания.
Изпълнителният директор на SpaceX Илън Мъск публикува в туитър малко след старта:
"Ние ще се погрижим Starlink да няма съществен ефект върху откритията в астрономията", но не е ясно как ще бъде възможно това с хилядите спътници, които непрекъснато ще се движат в небето.
Изявлението на IAU призовава проектантите на спътници и политиците да разгледат по-отблизо потенциалните въздействия на спътниковите флотилии върху астрономията и как да ги смекчат.
„Ние също така призоваваме съответните агенции да изработят регулаторна рамка за смекчаване или премахване на вредното въздействие върху научните изследвания възможно най-скоро”, се казва в изявлението.
"Силно препоръчваме на всички заинтересовани страни в тази нова и до голяма степен нерегламентирана област на използване на космоса да работим съвместно във взаимна полза."
Източник: Astronomy group calls for urgent action on SpaceX Starlink satellites, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари