
През последните 20 години екзопланети, известни още като “Горещи Юпитери“, озадачават астрономите.
Те представляват планети с маса, близка или равна на тази на Юпитер, но за разлика от него, се намират на не повече от 0,05 астрономически единици от своята звезда (около 1/8 от разстоянието между Слънцето и Меркурий). Това от своя страна увеличава техните температури на повърхността.
Изследователите се питат как и кога в тяхната история те са мигрирали толкова близо до своята звезда. Преди дни международен екип от астрономи обяви откриването на млад „Горещ Юпитер“, непосредствено близо до звезда на едва 2 милиона години – период, твърде кратък за дългата история на вселената.
Откритието ще даде нов поглед върху проучванията, свързани с образуването на този тип небесни тела и тяхното развитие впоследствие, надяват се учени от Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie при университета в Тулуза , цитирани от сп. Science Daily.
Екипът наблюдава звездата, наречена V830 Tau, в продължение на близо два месеца. Регистрирани са периодични колебания в скоростта на небесното тяло, разкриващи наличието на планета, малко по-масивна от Юпитер. Тя обикаля около звездата на разстояние само 1/20 от това между Земята и Слънцето.
Изследователите стигат до извода, че колкото по-млада е една планета, толкова по-близо се намира тя до звездата си и вероятно ще отнеме милиони години тя да се отдалечи от нея дотолкова, че да изстине достатъчно, за да се превърне в подходящо място за живот.
Други наблюдения показват, че „Юпитерите“ могат да се образуват само в ледените външни региони на протопланетен диск, в който се раждат централната звезда и околните ѝ планети.
Откриването на планети в орбита на толкова млади звезда може да се окаже предизвикателство, смятат учените. Причината е, че тяхната силна магнитна активност пречи на светлината, излъчвана от звездата. В този ред на мисли е истинско постижение да се раздели сигнала на звездата от този на съответната планета.
Наскоро учените публикуваха изследването, според което е твърде вероятно „Горещите Юпитери“ да имат вода под облаците.
В проучването учените разглеждали 19 “Горещи Юпитери“, наблюдавани по-рано от телескопа Хъбъл. В 12 са открити водни пари в атмосферата. Тази информация се среща в повече от дузина изследвания. Методите на анализ и интерпретация варират, защото проучванията са проведени отделно. Липсва един всеобхватен анализ на всички тези планети.
Учените все още не знаят много за естеството на тези облаци и мъгла, включително това какво ги съставя. Във всички случаи изненадата им е голяма.
Новото изследване би могло да има последствия за следващите проучвания с бъдещи космически обсерватории като James Webb Space Telescope на НАСА. Екзопланети с гъст облачен капак може би крият и други вещества, които да подскажат има ли възможност за живот на тях.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката