Adobe публикува в блога си подробности за това как получените от космическите телескопи и междупланетни станции изображения се преработват с помощта на Photoshop и по този начин се подготвят за публикуване в медиите, съобщава The Verge.
Често е достатъчно снимките само да се залепят в панорамно изображение. Така се прави например с данните от марсоходите, но в повечето случаи е по-сложно.
Астрономът Робърт Хърт (Robert Hurt) от Центъра за обработка и анализ на инфрачервени изображения в Калифорнийския технологичен институт започва работата си с полутонови изображения, заснети в различни части на инфрачервения диапазон. Хърт увеличава контраста, за да направи по-ярки най-интересните места на галактиките и мъглявините и да премахне ненужните детайли.
След това инфрачервените "цветове" се превръщат в видимите с помощта на червения, зелен и син цветови канал на Photoshop. За по-точни и по-ярки изображения Хърт често съчетава данни от няколко телескопа - "Хъбъл", "Спитцер" и др.
Това комбинирано изображение (вдясно) на галактиката Сомбреро, M104, е направено чрез комбиниране на изображения от телескопите Spitzer (вляво) и Хъбъл (по средата). Източник: NASA / JPL-Caltech / R. Kennicutt (University of Arizona) and the SINGS Team.
Резултатът е файл, обикновено от няколко десетки гигабайта, в който са комбинирани изображения от няколко телескопа.
Според астрономите те не правят просто по-красиви картинки, а допринасят за научната точност.
"Оптиката на камерата може да създаде артефакти, които на обикновения човек може да му се сторят реални обекти във Вселената. Затова ние ги изрязваме от изображенията - ние не искаме хората да мислят, че има, например, странна планета, когато всъщност няма" - казва Хърт.
Така, неотдавна, благодарение на такива артефакти, жълтата преса излезе със заглавия като "НАСА крие, че е намерила в космоса града на Бог".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари