От наблюденията на Фриц Цвики, Вера Рубин и други през миналия век знаем, че галактиките се въртят по-бързо от предвиденото. За да се обясни това, възникна идеята, че в галактиките има повече материя, отколкото се вижда, и тя е невидима или тъмна материя.
Тази допълнителна материя може да обясни "плоската крива на въртене" на галактиките. Но какво ще стане, ако теорията, на базата на която е направено това предсказание, е неправилна, ако теорията на Нютон за гравитацията греши?
Израелският физик Мордехай Милгром пръв изказва тази хипотеза през 1982 г. Той излезе с теорията на модифицираната нютонова динамика или MOND. Според Милгром гравитацията ще се държи по същия начин, както казват законите на Нютон в силни гравитационни полета, но в области със слаба гравитация ще има разлика.
MOND може да се използва за описание на гравитацията в галактиките много добре: плоските криви на въртене също могат да бъдат описани добре без тъмна материя, с помощта на MOND.
Но как може да се разбере дали това, което казват уравненията на MOND, е правилно? За да разберат, Хари Дезмънд (Harry Desmond) и колегите му анализират данни, събрани от "Касини", космическата сонда на НАСА, който наблюдава Сатурн отблизо в продължение на години (и в крайна сметка се гмурна в него).
Както споменахме, MOND се прилага главно в области със слаба гравитация, далеч от големи маси. Но това, което има значение, не е толкова гравитацията, а по-скоро ниското ускорение на телата там.
Далеч от големи маси като Слънцето телата трябва да имат ниско ускорение. В галактиките ефектите на MOND по отношение на ниското ускорение стават видими на хиляди светлинни години от центъра.
За Слънцето това вече е измеримо на приблизително една десета от светлинна година, което е няколко хиляди пъти разстоянието между Земята и Слънцето (AU).
Сатурн е на 10 AU от Слънцето, така че е твърде близо за тези ефекти. Но едно от предположенията на MOND е, че има значение масата на по-отдалечените обекти, като галактиката Млечен път и дори други галактики във Вселената (това е така нареченият ефект на външното галактическо поле, external field effect - EFE).
Ако включи и тази маса, ефектите на MOND вече трябва да са измерими на Сатурн, като малки отклонения в разстоянието до Слънцето в сравнение с Нютоновите прогнози.
Сондата Касини-Хюйгенс на Сатурн. Кредит: Wikimedia Commons
Между 2004 и 2017 г. "Касини" обикаля около Сатурн и бе възможно да се изчисли много точно колко далеч е Сатурн от нас спрямо времето, необходимо на радиосигнала да достигне Земята.
Какво излиза от анализа на Дезмънд и неговия екип: аномалията MOND не е измерима, и приносът на Сатурн по отношение на разстоянието е точно в съответствие с Нютоновите закони.
Колега на Дезмънд, Индранил Баник, наскоро провери теорията на MOND по друг начин, като разгледа ниските ускорения в двоичните системи, което може да се прочете в "Ново откритие показва алтернативна теория за гравитацията".
Справка: Harry Desmond et al, On the tension between the radial acceleration relation and Solar system quadrupole in modified gravity MOND, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2024). DOI: 10.1093/mnras/stae955
Източник: Is dark matter's main rival theory dead? The Cassini spacecraft and other recent tests may invalidate MOND, Indranil Banik and Harry Desmond, phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари