Марсоходът Curiosity открива най-големите органични молекули, намирани някога на Червената планета

Ваня Милева Последна промяна на 26 март 2025 в 00:00 13678 0

Тази схема показва дълговерижните органични молекули декан, ундекан и додекан. Това са най-големите органични молекули, откривани на Марс досега. Те са открити в скална проба, наречена

Кредит NASA/Dan Gallagher

Тази схема показва дълговерижните органични молекули декан, ундекан и додекан. Това са най-големите органични молекули, откривани на Марс досега. Те са открити в скална проба, наречена "Къмбърланд", анализирана от лабораторията за анализ на проби на борда на марсохода Curiosity на НАСА. Роувърът, чието селфи е от дясната страна на изображението, изследва кратера Гейл от 2012 г. Изображение на сондажната дупка Къмбърланд е слабо видимо на фона на молекулните вериги.

Учени са открили най-големите органични молекули някога в проби, анализирани на борда на марсохода Cursiosity на Марс. Това предполага, че пребиотичната химия на Марс може да е по-развита, отколкото се смяташе досега. Curiosity преди това взема проби от скалата (наречена "Къмбърланд" - Cumberland), където са открити молекулите, и смила отломките на прах, който след това се анализират на борда на марсохода в минилабораторията за анализ на проби. В пробите са открити декан, ундекан и додекан, които се състоят съответно от съединения на 10, 11 и 12 въглеродни атома и водород. Смята се, че това са фрагменти от мастни киселини, запазени в пробите. На Земята мастните киселини са едни от органичните молекули, необходими за поддържане на живота.

Живите същества произвеждат мастни киселини, за да помогнат за образуването на клетъчни мембрани и да изпълняват няколко други функции. Но мастните киселини могат да бъдат произведени и без живот, чрез химични реакции, предизвикани от различни геоложки процеси, включително взаимодействието на вода с минерали в хидротермални извори. Въпреки че произходът на мастните киселини в пробите все още е неизвестен, екипът на Curiosity е много развълнуван от откритието. Преди това Curiosity е открил прости органични молекули в същата проба, но това ново откритие ясно показва, че органичната химия на Марс вече е напреднала до точката, в която е налице сложността, необходима за поддържане на живота.

КъмбърландСондажът в Къмбърланд, който бе направен на 19 май 2013 г. Кредит: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Новото изследване изтъква възможността да бъдат запазени на Марс големи органични молекули, които могат да бъдат направени само в присъствието на живот, наричани "биосигнатури", разсейвайки опасенията, че такива съединения ще бъдат унищожени след десетки милиони години излагане на интензивна радиация и окисляване. Планира се бъдещи безпилотни мисии да върнат проби на Земята в запечатани капсули и да ги изследват в лаборатории за наличие на (предишен) живот.

Екипът, направил откритието, е ръководен от Каролин Фрейсине (Caroline Freissinet) от Националния център за научни изследвания в Лабораторията за атмосферни и космически наблюдения в Гиянкур, Франция. През 2015 г. нейният екип открива прости органични молекули, също в проби от скалата Къмбърланд. Curiosity намери тази скала в района, наречен Yellowknife Bay, разположен в кратера Гейл на Марс, където марсоходът обикаля. Районът вероятно някога е бил речно корито.

Справка: C. Freissinet,D.P. Glavin,P.D. Archer,S. Teinturier,A. Buch,C. Szopa,J.M.T. Lewis,A.J. Williams,R. Navarro-Gonzalez,J.P. Dworkin,H.B. Franz,M. Millan,J.L. Eigenbrode,R.E. Summons,C.H. House,R.H. Williams,A. Steele,O. McIntosh,F. Gómez,[...]& P.R. Mahaffy, Long-chain alkanes preserved in a Martian mudstone, Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 122 (13) e2420580122, https://doi.org/10.1073/pnas.2420580122 (2025).

Източник: NASA’s Curiosity Rover Detects Largest Organic Molecules Found on Mars, NASA

    Най-важното
    Всички новини