Имало ли е живот на Марс? Показано е едно от най-силните доказателства досега в особена скала

Интригуващата химия на скална проба, събрана от марсохода Perseverance, може да бъде следствие от микробна активност

Ваня Милева Последна промяна на 14 март 2025 в 00:00 3861 0

Изображение в близък план на парче скала на Марс, в което шарката наподобява леопардови петна

Кредит NASA/JPL-Caltech/MSS

Черните пръстени "леопардови петна" върху марсианска скала може да са доказателство за химични реакции, в които може да са участвали микроорганизми.

Марсоходът на НАСА Perseverance е открил възможни следи от древен живот на Марс - един от най-убедителните признаци за марсиански живот според планетарните учени. Тъмно оцветени "леопардови петна"“ в скала, изследвана от марсохода миналата година, може да са останки от марсианска микробна дейност, обявиха изследователи на конференция.

Съобщението е придружено от уговорки. Да, петната много приличат на тези, които се образуват от микроби на Земята. Но петната може да са се образували и без помощта на живи организми, твърдят изследователите, макар да не разбират напълно химичните и физичните процеси на Марс, които може да са действали в този случай.

Засега откритието остава с оценка 1 по скалата от 1 до 7 за оценка на твърдения за извънземен живот: 1 представлява откриване на интригуващ сигнал, а 7 е категорично потвърждение. Джим Грийн (Jim Green), бившият главен учен в НАСА, който е разработил скалата, отбелязва, че би желал изследователите да направят допълнителни потвърждаващи измервания, за да се изкачат с още едно стъпало нагоре по скалата. За целта ще е необходимо скалата с "леопардови петна" да бъде върната на Земята за анализ. В корпуса на Perseverance се намира проба, която очаква да отпътува от Марс точно с тази цел.

Независимо от това как ще се развият нещата, откритието бележи значителен напредък в историята на търсенето на извънземен живот - и е тест за способността на изследователите да оценяват потенциални биосигнатури на други планети.

Находки край езерото

Днешните разговори, изнесени на Конференцията по лунна и планетарна наука (Lunar and Planetary Science Conference) в Уудлендс, Тексас, бяха първото публично представяне на откритието, за което НАСА обеща в прессъобщение от юли, което съдържаше малко научни подробности. Предпазливостта на агенцията идва от опита: преди десетилетия учените твърдяха, че са открили признаци на живот в марсианския метеорит ALH84001, само че други изследователи намериха начини да обяснят наблюденията с геологични, а не с биологични процеси.

Данните идват от скала в кратера Йезеро, където марсоходът кацна през 2021 г., за да издирва признаци на марсиански живот. Преди хилядолетия в кратера е имало езеро, което може би е било благоприятно за живот. Скалата се е образувала в коритото на древна река, която някога се е вливала в езерото.

Скалата съдържа тъмни петна с тъмен цвят, които учените от марсохода са нарекли "макови семена", и по-големи тъмнооградени петна с по-светли центрове, назовани "леопардови петна". Химическият анализ с помощта на инструментите на марсохода показа, че "маковите семена" и границите на "леопардовите петна" са богати на желязо и фосфор. Центровете на "леопардовите петна" са богати на желязо и сяра, заяви на конференцията Джоел Хуровиц (Joel Hurowitz), геохимик от университета "Стоуни Брук" в Ню Йорк.

Тези химични добавки предполагат, че маковите семена и "леопардовите петна" са се образували, когато въглерод-съдържащите "органични" съединения в скалата са реагирали с желязо и сулфатни минерали. На Земята подобни реакции се предизвикват от микроби.

Въпреки че тези реакции биха могли да протекат и без наличието на живот, ако скалата е била нагрявана силно, Хуровиц и колегите му не смятат, че това вероятно се е случило; скалата е дребнозърнеста, което предполага, че не е била нагрявана и рекристализирана. Ако температурата на скалата все пак е останала ниска, моделните изследвания предполагат, че петната лесно биха могли да се образуват, ако живите същества са изиграли роля в процеса, заявява на конференцията Майкъл Тайс (Michael Tice), геобиолог от Тексаския университет A&M в Колидж Стейшън.

Изясняване на въпроса

Все още не е известно дали подобни реакции могат да протичат без присъствието на живи организми.

"Би трябвало да се чувстваме задължени да направим цял куп лабораторни, полеви и моделни изследвания, за да се опитаме да проучим по-подробно подобни характеристики“, коментира Хуровиц на конференцията. "И в крайна сметка да донесем тези проби обратно у дома, за да можем да стигнем до заключение по отношение на това дали те са били или не са били образувани от живи организми."

НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) работят заедно, за да изтеглят обратно на Земята 30 проби от Марс, включително камъни, почва и газове от атмосферата, които се събират от марсохода Perseverance на НАСА на дъното на кратера Йезеро, в който преди милиарди години е имало голямо езеро и делта на река, потенциално примамливи местообитания за живот.

НАСА е изправена пред огромен натиск да преработи плановете си за доставяне на Земята на 30 от пробите на Perseverance. Първоначалните оценки, че тази мисия ще струва до 11 милиарда щатски долара, изпратиха агенцията отново на чертожната дъска, но досега тя не е успяла да намери начн как ще продължи.

Ако учените успеят да доставят пробите от Perseverance в лабораториите си, те ще могат да извършат сложни анализи, като например изотопни изследвания, които биха могли да помогнат да се разкрие дали в образуването на петната са участвали микроби.

Справка: Green, J. et al. Nature 598 575–579 (2021).

Article  PubMed  Google Scholar 

Източник: Did Mars harbour life? One of the strongest signs yet is spotted in a peculiar rock, Alexandra Witze, Nature; doi: https://doi.org/10.1038/d41586-025-00772-2

    Най-важното
    Всички новини