Руснаците заплащат милиони долари всяка година на Казахстан за зоната на отработените степени на ракети, но руски инженери предлагат да се предотврати въобще падането им на Земята и да се прихващат във въздуха, се разказва за изобретението в групата livejournal.
Ангара излита и на височина от 98 километра се отделя първата й степен:
После отделената степен просто пада на земята и се разбива.
На малцина е известно, че за първата степен на ракетата "Енергия" е имало проект да се спаси по следния начин:
Тук, след отделянето на първата степен на ракетата, се отваря малък спирачен парашут, с който тя лети до височина от 3-4 километра, като след това се отваря основният многокуполен парашут и с него тя се приземява на Земята върху специални подпори.
Но спускането с парашут е непредсказуемо. Вятърът може да понесе ракетата към дървета, на стръмен склон, където ракетата ще се претъркаля и ще се повреди. Ето защо, не трябва да се чака степента да достигне земята, а още във въздуха да се прихване с въже за вертолет и да се занесе на космодрума.
Но как да се хване? Полетът с хеликоптер до спускащата се степен по-близо от 50 метра е опасно, тъй като хеликоптерът може да се оплете в парашута, да падне и да се разруши. Затова има нужда от нещо, което да помогне да се прихване спускащата се на парашут степен от хеликоптер, докато той не се приближава до нея на по-малко от 50 метра. Това устройство се нарича джетпак и който не знае какво е, може да разгледа видеото:
Предложението
Десантник на джетпак може да се приближи с хеликоптер до падащата с парашут степен и да се спусне на въже, после изстрелва харпун с въже в специална примка, създадена от парашутите; харпунът се вклинява в тази примка и така степента се оказва свързана с хеликоптера. После парашутите се отделят, степента увисва под хеликоптера и хеликоптерът я отнася до космодрума за повторна употреба.
Основното предимство на тази система е, че липсва риск. Хеликоптерът ще виси на 50 м от падащата с парашут степен и няма да е в опасност. Парашутистът ще е свързан с осигурително въже с хеликоптера - ако изведнъж джетпакът се счупи или свърши гориво - парашутистът просто ще бъде прибран обратно на хеликоптера.
Полетът с джетпак трае 30 секунди, но това е достатъчно. Освен това десантчиците могат да бъдат повече от един. Има опция джетпакът да бъде безпилотен, да се управлява дистанционно - това ще бъде по-лесно и ще може да се остане във въздуха по-дълго.
Освен това към степента на Ангара може да се инсталира предавател, който ще изпраща на хеликоптера своите GPS-координати. Пилотът на хеликоптера трябва само да задържи вертолета на разстояние 50 метра от падащата степен. Нейната скорост на спускане зависи от броя на парашутите и може да се намали до 5 метра в секунда.
Цената
Цената по този начин да се спаси Ангара, според автора, е най-евтината. Тя изисква само джетпак, наем на хеликоптер, кабели (въжета), харпуни, парашутисти и GPS предавател. Печалбата е, че няма да се налага да се плаща за зоната на падането и степента няма бъде унищожена.
За сравнение, спасяването на първата степен на ракетата Falcon-9 на Елон Мъск, изисква да се направи специална платформа, която се поврежда, огъва, когато апаратът пада върху нея и се нуждае от пари за ремонт. Самият строеж на платформата е скъп, а дали степента ще я улучи и се запази за повторна употреба е съвсем друг въпрос.
Този видеоклип дава възможност да се оцени колко бавно може да се спуска тежка военна техника (18т).
Универсалност на метода
Не всеки модел степен е възможно да се спаси на платформа като на Елон Мъск. Например, двигателите на Ангара са твърде мощни, за да може степента да зависне във въздуха. Улавянето на степента с хеликоптер и джетпак е подходящо за всички степени, към които може да се прикачват парашути. Ще може да спаси не само първата, но втората и третата степен на ракетите. Може дори да се улови спускащия се от орбита космически кораб "Союз".
Според автора, методът има големи перспективи и заслужава сериозно внимание, защото повторната употреба на използваните степени ще намали значително разходите за космически изследвания.
Джетпакове, които чакат да бъдат закупени.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари