Първичните черни дупки са сред най-интригуващите теми в сферата на космоса. Ако съществуват, биха могли да обяснят някои загадки от ранната вселена, природата на тъмната материя и първичните гравитационни вълни. Едно убедително изследване на първичните черни дупки би могло да даде уникална възможност за тестване на Общата теория на относителността на Айнщайн. Досега обаче не са забелязани подходящи първични черни дупки.
Изследване на Националния университет Дун Хуа, Тайван, може да подскаже нови подходи за потенциално откриване на малки първични черни дупки във вътрешността на кухи астероиди и планети. Според изследването такива първични черни дупки биха могли да погълнат вътрешното течно ядро и да бъдат търсени дори със съществуващите техники.
Как можем да открием първичните черни дупки и да помогнем за разрешаването на мистерията на тъмната материя. Кредит: ESA
В една теория от 2023 г. се твърди, че звездите от главната последователност, неутронните звезди и звездите джуджета може да съдържат малки първични черни дупки във вътрешността си. Теорията гласи, че първичните черни дупки могат да бъдат или уловени от звездата, или да попаднат във вътрешността ѝ по време на формирането ѝ. Газът във вътрешността на звездата би могъл да захранва първични черни дупки.
Това изследване, публикувано в Physics of the Dark Universe, разширява тази идея до астероиди и планети. В него се казва, че първичните черни дупки могат да бъдат уловени по време на или след формирането, а уловената черна дупка поглъща течното ядро. Ако твърдият слой около ядрото е достатъчно здрав, за да издържи, се образуват кухи планети или астероиди.
"Ако един астероид, луна или малка планета (планетоид) има течно ядро, заобиколено от твърда кора, то малка първична черна дупка ще погълне плътното течно ядро сравнително бързо (в рамките на седмици до месеци). Кората ще остане непокътната, ако материалът е достатъчно здрав, за да издържи на гравитационното привличане. По този начин в крайна сметка ще се получи куха структура. Ако централната черна дупка бъде изхвърлена (поради сблъсъци с други обекти), плътността ще бъде по-ниска от обичайната плътност на скалист обект с течно ядро", предполагат авторите Дъ-Чан Дай (De-Chang Dai) и Деян Стойкович (Dejan Stojkovic).
Ако първичната черна дупка е достатъчно бърза, евентуален сблъсък на носителя ѝ с астероид може да отдели черната дупка. По този начин наличието на прави тунели в астероид също може да е знак за взаимодействие с първична черна дупка.
Ако някога се открият микроканалите, които тези небесни тела биха оставили, астрономите биха могли окончателно да потвърдят съществуването на първични черни дупки.
Изображение, базирано на суперкомпютърна симулация на космологичната среда, където първичният газ претърпява директен колапс, за да създаде черни дупки. Кредит: Aaron Smith/TACC/UT-Austin
"По принцип бихме могли да търсим такива микротунели в стари скали или дори в стъклени структури, стоящи стотици години в стари сгради. Макар че нашата оценка дава много малка вероятност за намиране на такива тунели, това е много ниската цена и възможната огромна полза би трябвало да са достатъчни, за да мотивират такова търсене", се казва в изследването.
Учените се аргументират с това, че земетресенията с нисък магнитуд, в допълнение към правите тунели, са възможен подпис на транзит на малки първични черни дупки.
Освен това изследователите смятат да използват полирани метални плочи (по линиите, получени от изчисленията) и да сканират повърхността им във времето. Ако върху металната плоча внезапно се появи прав тунел, това може да е доказателство за преминаване на първична черна дупка.
Освен това в изследването е посочено, че малка черна дупка няма да бъде фатална, дори след като премине през човешкото тяло.
Справка: Dai, D., & Stojkovic, D. (2024). Searching for small primordial black holes in planets, asteroids and here on Earth. Physics of the Dark Universe, 46, 101662. DOI: 10.1016/j.dark.2024.101662
Източник: Primordial Holes Could be Hiding in Planets, Asteroids, and Here on Earth, ТechЕxplorist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари