Първичните черни дупки са се образували по време на най-ранните етапи от еволюцията на Вселената. Тяхната огромна гравитация може да е довела до хаос в звездните системи. Те могат да прехвърлят енергия в големи двойни системи, нарушавайки техните орбити. Подобно на космически хулигани, те разбалансират орбитите на звездните двойки и могат да доведат например да изхвърлят едната звезда и мястотот ѝ да заеме самата черна дупка.
В нова статия се изследват взаимодействията на подобни системи и се разглеждат начините, по които може да се открият.
Съществува теория, че в най-ранните моменти след Големия взрив е възможно да са се образували черни дупки. Те не са резултат от колапс на свръхмасивни звезди, а са се образували в резултат на колебания в плътността на материята. Области с голяма плътност биха могли да свият под собственото си гравитационно въздействие, образувайки така наречените първични черни дупки (PBH - primordial black holes). Смята се, че размерите им варират от субатомни до такива, които са по-масивни от Слънцето.
Все още се дискутира дали първичните черни дупки наистина са причина за тъмната материя във Вселената. Сред астрономическата общност е общоприето, че те не могат да отговарят за цялата тъмна материя, но вероятно отговарят за до 10 % от тъмната материя в диапазона на планетарните маси (10-7 до 10-3 слънчеви маси).
Дали това са първични черни дупки, които отговарят за част от тъмната материя във Вселената, изисква допълнителен анализ.
Изследователите постигат напредък в картографирането на тъмната материя, но не знаят каква е тя. Това е триизмерна карта на плътността на тъмната материя в локалната вселена, като Млечният път е отбелязан с Х. Точките са галактики, а стрелките показват посоките на движение, получени от реконструирания гравитационен потенциал на тъмната материя. Кредит: Hong et al., doi: 10.3847/1538-4357/abf040.
Ако се вземат предвид големите мащаби, тогава първичните черни дупки са неразличими от фона на частиците тъмна материя. При малките мащаби разпределението на първичните черни дупки не е равномерно във Вселената спрямо фона на частиците тъмна материя и затова се налага да се търси уникална и нова теория. Наблюдението на първичните черни дупки, за да се разбере доколко моделът е близък до реалността, е трудно, но е възможно да се изследват взаимодействията им със звездни системи.
В статия, публикувана от Бадал Бхала (Badal Bhalla) от Университета в Оклахома и екип от астрономи, те изследват начина, по който първичните черни дупки могат да губят енергия при взаимодействие със звездни двойни системи. Тези взаимодействия могат да доведат до един от 5 възможни резултата;
- Втвърдяване - двата свързани обекта губят енергия в полза на третия свободен обект, което води до намаляване на разстоянието между тях;
- Смекчаване - свободното тяло предава енергия на обвързаната система, което води до увеличаване на разстоянието между тях, но те остават обвързани;
- Разкъсване - свободното тяло предава достатъчно енергия на свързаната система, така че компонентите се разделят и всички обекти остават несвързани;
- Улавяне - свързаните обекти улавят свободния обект;
- Обмен - свободният обект предава достатъчно енергия, за да развърже един от свързаните обекти, и при това губи достатъчно енергия, за да се обвърже с оставащия.
В предишни проучвания са изследвани смекчаването и разкъсването при първичните черни дупки и двойните взаимодействия, както и моделът на улавяне. Екипът предполага, че втвърдяването също е малко вероятно и затова изследва възможността за модела на обмен. Те откриват, че моделът на обмен би трябвало да доведе до популация от двойни двойки с първичните черни дупки в Млечния път и наистина някои наблюдения подсказват, че те може да съществуват. Екипът също така предполага, че може да е възможно да се открият първичните черни дупки с подслънчева маса в двойни системи чрез свойствата на системата. Сега са необходими наблюдения за потвърждаване на модела. Откриването на черни дупки в двойна система може да бъде откриваемо и да допринесе донякъде за обосноваване на резултатите.
Справка: Dancing with invisible partners: Three-body exchanges with primordial black holes; Badal Bhalla, Benjamin V. Lehmann, Kuver Sinha and Tao Xu1, § https://www.arxiv.org/pdf/2408.04697
Източник: Primordial Black Holes Could Kick Out Stars and Replace Them, Universe today
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари