
Космическата сонда New Horizons забеляза голямо, светло петно с формата на сърце на повърхността на Плутон.
Плутон – някогашната (а за някои хора и вечна) девета планета в Слънчевата система – се радва на голямата любов на обществото. Кое прави този леден аутсайдер така любим, пита Кала Коуфилд (Calla Cofield) от space.com.
Когато официалният статус на Плутон в Слънчевата система беше променен от „планета“ на „планета джудже“, обществеността бе силно подразнена.
Нийл деГрас Тайсън е получил маса заядливи писма от деца, които не били съгласни с решението, а голяма част от хората все още са на мнение, че Плутон трябва да задържи своя "планетен" статут.
![]() |
![]() |
Но хората не само защитават статута на Плутон, те заявяват своята голяма любов към него. Но защо това небесно тяло, което дори не е планета както вътрешните осем, успява да предизвика такъв голям интерес и обич сред хората? Разпитани са специалисти и обикновени хора и ето какви са отговорите:
"Мистериозна е. Единствената планета, за която се знaе най-малко." - Ашли Хелтън.
"До сега, външната част на Слънчевата система е била непостижима за нас поради своята отдалеченост. Плутон е олицетворение на този далечен мистериозен бряг, а New Horizons е корабът, който ще ни позволи да преплуваме през "забранените води."" - поетично се изразява Себастиан Алехандро.
Мисията на New Horizons е да направи снимки на Плутон в близък план като по този начин се сдобие с парченце от мистиката на Плутон. Това ще се случи днес на 14 юли и най-вероятно сондата ще успее да заснеме първите ясни фотографии на повърхността на Плутон.
Плутон е открит 1930 година и дълго време смятан за самотна ледена топка в най-далечната част на Слънчевата система. Чак през последните десетилетия учените разбират, че Плутон е член на една всъщност доста голяма група от небесни обекти, които по същество формират тези истинските външни части на Слънчевата система като Облака на Оор и пояса на Кайпер.
Чарът на Плутон привлича учените.
"Смятам, че е удивителен, защото е най-далечната планета, най-отдалеченият от нас обект и не е проучван и изучаван досега", коментира Стив Теглър, професор по физика и астрономия в Университета на Северна Аризона. Теглър участва в проект, чиято цел е да установи състава на леда на повърхността на Плутон.
"За първи път да посетиш планета. Това не се случва всеки ден и е доста вълнуващо. Наистина да погледнеш отвъд повърхността, да направиш драматични открития за физичните, химичните и структурните свойства, това буди голям интерес. Но това, което го прави така изключителен е фактът, че изучаването на така любимия за хората Плутон изисква впрягането на максимални усилия от страна на техническата наука и съвременната технология."
Накрая сам добавя: "Да, Плутон трябва да е планета."
И е подкрепен от мнозина.
Астрофизикът, Емили Райз, която ще говори за Плутон в Американския музей по история през август, казва, че е нетърпелива да разбере новините от мисията на New Horizons, а и много обикновени хора също се вълнуват.
Тя добавя: "Сега всеки знае за Плутон. Когото и да спреш на улицата ще има мнение по темата. Затова обичам Плутон, затова обичам и съвременната астрономия."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14.07 2015 в 18:06
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?