
Основният космологичен принцип звучи така: Вселената е хомогенна (т.е. всеки голям произволен избран район е неразличим от друг произволен район от нея) и изотропна (еднаква във всички посоки). Това е така и е потвърдено от наблюденията. Но защо?
Три са основните доказателства за еволюцията на нашата Вселена и са съгласувани с общата теория на относителността:
- червеното отместване, свързано с разстоянието до галактиката;
- съществуването и свойствата на космическото микровълново фоново лъчение - почти идеално еднородно излъчване на абсолютно черно тяло във всички посоки, с температура малко над абсолютната нула;
- изобилието от леки елементи - водород, деутерий, хелий 3 и 4 и литий в младата Вселена, до образуването на звездите.
Това ни подсказва, че Вселената е еволюирала и се е разширила от по-горещо и плътно състояние, както и че в сегашното си състояние вече е около 13,8 млрд години - дълго време, но не и безкрайно дълго. Тази парадигма е известна като "Големия взрив".
13,8 милиарда години Вселената се е разширявала в съответствие със законите на общата теория на относителността, което означава, че скоростта на разширяване на пространството се определя набор от начални условия и енергийното съдържание на Вселената (обикновена материя, тъмна материя, лъчения, неутрино, тъмна енергия, пространствена кривина и т.н.). Проблемът е, че Вселената е хомогенна и има приблизително едни и същи свойства във всички посоки, накъдето и да погледнем.
Модел на галактиките и квазарите, намерени от Sloan Digital Sky Survey - 250 000 галактики и 40 000 квазари.
Плътността и свойствата на клъстерите от галактики от едната страна на Вселената са еднакви с тези от другата, без значение как ще я разделите.
Знаем, че след Големия взрив информацията не може да се предава по-бързо от скоростта на светлината. Ние можем да видим парче от Вселената от 46 милиарда светлинни години, защото такова разстояние може да измине светлината в разширяващата се Вселената за последните 13,8 милиарда години. Ето защо, ако погледнем в едната посока в участък на 23 млрд св. г., а след това - в противоположната страна, би трябвало да очакваме, че тези два участъка не са свързани помежду си. Просто светлината не би могла да измине разстоянието между тях за времето , откакто съществува Вселената.
Благодарение на това, че водата не обменя информация на по-далечни разстояние, каякарят може да наблюдава срещата на лавата от вулкана Килауеа в Хавай. Снимка whenonearth.
Това може представи със следната аналогия. В тенджера водата ври навсякъде едновременно. Това е така, защото молекулите се движат, блъскат се една с друга и обменят енергия. Времето, необходимо за обмен на енергия (информация) на водата в долната част с водата от горната част е по-малко от времето, необходимо да се кипне водата.
Но при големи обеми вода, се случва нещо различно. На снимката вдясно потоци лава от активен вулкан се втичат в океана. Температурата на лавата е над 1000° C и при контакт с водата, тя се изпарява моментално. Но океанът е голям, а скоростта на разпространение на топлината е ограничена. Не много далече от това място температурата на водата почти няма да се промени. Такива далечни области не споделят информация или свойства помежду си.
Затова е странно, че толкова далечни една от друга области, които нямат връзка помежду си и не обменят информация, да имат една и съща температура. Но във Вселената е така.
Космическото микровълново фоново лъчение се е излъчвало, когато Вселената е била само на 380 хиляди години и за това време светлината не може да отиде на повече от един милион светлинни години в коя да е посока. Ако запълним микровълновото небе с кръгове с радиус един милион светлинни години, ще ни трябват повече от 10 милиарда независими области, за да се запълни всичко, което виждаме. Въпреки това, в тези региони, които не са свързани един с друг, температурата, спектърът и плътността са еднакви с точност 99.99%.
Този проблем, когато области, без контакт помежду си, поради някаква причина имат еднакви свойства, се нарича проблем на хоризонта.
Но дори тези области и да не са имали време да обменят информация помежду си, проблемът на хоризонта се решава, ако по време на Големия взрив, те вече са имали едни и същи свойства.
Това, което се случило преди Големия взрив е подготвило началните условия, които има в нашата Вселена. Ако вземем малка област, да речем дори безкрайно малка и я разширим експоненциално, и я разтеглим до размер, по-голям от видимата Вселена, тогава се случва следното:
- всяка материя, частици, енергия или топологични дефекти, които са съществували в този област преди разширението, така намаляват на плътност, че не остава нито една от тези частици във Вселената (така се решава проблема с монополите - магнитите с един полюс, разглеждани като топологичен дефект;
- каквато и кривината на пространство да е имало преди разширяването, разширяването толкова я разтегля, че става неразличима от плоско пространство (решен е проблема с плоската Вселена);
- каквото и разлики да е имало на температурата и плътността да са съществували в различни области на пространството преди разширяването, нашата видима Вселена е еволюирала от много малка област, затова температурата и плътността на Вселената са еднакви навсякъде (решава се проблема на хоризонта);
- квантовите флуктуации, наблюдавани по време на разширяването, са довели до ясен набор от прогнози флуктуациите на температурата и плътността в обозримата част на Вселената.
Ако отхвърлим инфлационната теория, ще трябва да пренебрегнем трите проблема (монополи, плоска вселената и хоризонт) и прогнозата за флуктуациите на температурата и плътността на Вселената.
Алтернативата е инфлационният модел, който е прост, елегантен и директен начин за решаване на всички тези проблеми.
Ето защо Вселената, която познаваме, е една и съща навсякъде и във всички посоки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9025
3
03.03 2017 в 20:25
22.09 2015 в 00:04
06.07 2015 в 10:21
Само че може. Чрез телепатия.
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант