Членовете на космическата програма Аполо изпитват по-високи нива на сърдечно-съдови проблеми, за които се смята, че са причинени от излагането им на космическа радиация, сочи ново изследване на Университета на Флорида.
В нов доклад, професор Майкъл Делп (Michael Delp) обяснява, че мъжете, които са пътували в дълбокия космос като част от лунните мисии, са били изложени на високи нива на космически лъчения, които не са наблюдавани при други космонавти. Това излагане сега се проявява като сърдечно-съдови проблеми, пише Science Daily.
"Ние знаем много малко за ефектите от космосическата радиация върху човешкото здраве, особено върху сърдечно-съдовата система", казва Делп. "Това ни дава първи поглед в нейните неблагоприятни ефекти върху хората", посочва ученият.
Това е първото проучване, което изследва смъртността на астронавтите от Аполо. Програмата действа в периода 1961-1972 г. с 11 пилотирани полети в космоса между 1968 г. и 1972 г. Девет от тези мисии достигат отвъд орбита на Земята, в дълбокия космос. Програмата е най-популярна с кацането на Луната, както и с провалената мисия на Аполо 13, която вдъхнови популярния филм от 1995 г. на Рон Хауърд.
Изследванията на Делп са предназнаени за Съединените щати и други държави, както и частни организации, правят планове за пътешествия в дълбокия космос. НАСА разкри плановете си за американските орбитални мисии около Луната от 2020 до 2030 г. като подготовка за пилотиран полет до Марс. Русия, Китай и Европейската космическа агенция също планират лунни мисии. И компанията SpaceX, собственост на Илън Мъск, обеща да изпрати хора на Червената планета до 2026.
Като група, астронавтите са високо образовани и имат достъп до върховите постижения на медицината, което означава, че техните здравни резултати като цяло трябва да по-добри, отколкото на останалото население. Но те са живели в много по-различни условия.
Майкъл Делп установява, че 43% от починалите астронавти от Аполо, са починали вследствие на болно сърце. Това е число, от четири до пет пъти по-високо, отколкото при космонавтите, пътували в ниска околоземна орбита, или самолетните пилоти.
От 24-те мъже, които са летели в дълбокия космос на лунните мисии на Аполо, осем са загинали, а седем са били включени в изследването. Осмият - Едгар Мичъл - починал след като анализът на данните е бил завършен.
Екипът изложил мишки на същия вид радиация, която астронавтите са преживели. След шест месеца - еквивалент на 20 човешки години - мишките показат увреждане на артериите, за което е известно, че води до развитието на атеросклеротични сърдечно-съдови заболявания при хората.
"Това, което показват данните от експериментите с мишки е, че радиацията в дълбокия космос е много вредна за сърцето“, заключава Делп.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"