Често срещано лекарство за щитовидната жлеза е свързано със загуба на костна маса

Ваня Милева Последна промяна на 27 ноември 2024 в 00:00 2831 0

Сканиране на костна плътност (DEXA сканиране)

Кредит Radiological Society of North America (RSNA) and Elena Ghotbi, M.D.

Сканиране на костна плътност (DEXA сканиране)

Според проучване, което ще бъде представено следващата седмица на годишната среща на Радиологичното дружество на Северна Америка (RSNA), левотироксинът, второто най-често предписвано лекарство сред възрастните хора, може да е свързано със загуба на костна маса.

Левотироксинът, продаван под различни търговски наименования (включително употребяваните в България L-Тироксин и Еутирокс) е синтетична версия на хормон, наречен тироксин, и обикновено се предписва за лечение на хипотиреоидизъм или недостатъчно активна щитовидна жлеза. При хората с хипотиреоидизъм щитовидната жлеза не произвежда достатъчно тироксин самостоятелно, което често води до умора, повишаване на теглото, косопад и други симптоми. Ако не се лекува, хипотиреоидизмът може да доведе до сериозни и потенциално фатални усложнения.

Приблизително 23 милиона американци - около 7% от населението на САЩ - приемат ежедневно левотироксин. Понякога пациентите приемат левотироксин в продължение на много години, но не е ясно защо първоначално е бил предписан и дали все още е необходим.

"Данните показват, че значителна част от предписанията за тироидни хормони може да се дават на възрастни хора без хипотиреоидизъм, което поражда опасения за последващ относителен излишък на тироидни хормони, дори когато лечението е насочено към целите на референтния диапазон", отбелязва водещият автор на проучването д-р Елена Готби (Elena Ghotbi), постдокторант в Медицинския факултет на университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор, Мериленд.

Въпреки че има някои променливи, нормалният референтен диапазон за тиреоид-стимулиращия хормон (TSH) обикновено е около 0,4 - 5,0 микроединици на милилитър. Излишъкът на тиреоиден хормон се свързва с повишен риск от фрактури на костите.

За това проучване - мултидисциплинарно сътрудничество между Катедрата по радиология и радиологични науки "Ръсел Х. Морган" и Катедрата по ендокринология в медицинските институции "Джонс Хопкинс", д-р Готби и колегите му имат за цел да определят дали употребата на левотироксин и по-високите нива на тиреоидния хормон в референтния диапазон са свързани с по-голяма загуба на костна маса с течение на времето при по-възрастни "еутироидни" възрастни, т.е. възрастни с нормална функция на щитовидната жлеза.

Изследователите са използвали Балтиморското надлъжно проучване на стареенето (BLSA) - проспективно наблюдателно кохортно проучване на живеещи в общността възрастни хора. В проучването на д-р Готби са включени участници на възраст 65 и повече години, които са имали поне две посещения и тестове на функцията на щитовидната жлеза, постоянно в референтните граници.

"Това изследване е резултат от сътрудничеството между Джонс Хопкинс и BLSA - най-дългогодишното изследване на стареенето, провеждано от вътрешната изследователска програма на Националния институт по стареене", заявява съавторът Елеонор Симонсик (Eleanor Simonsick), д-р по епидемиология и съдиректор на BLSA. "Обширните данни на BLSA включват многократни DEXA измервания при всяко посещение на изследването, което дава ценна информация за прогресията на промените в костната плътност и костната маса с течение на времето, предлагайки по-цялостно разбиране на свързаната със стареенето остеопороза."

Изследователската група включва 81 потребители на еутироиден левотироксин (32 мъже, 49 жени) и 364 неупотребяващи (148 мъже, 216 жени), със средна възраст 73 години и нива на TSH 2,35 при първоначалното посещение. Други рискови фактори, като възраст, пол, височина, тегло, раса, лекарства, анамнеза за тютюнопушене и употреба на алкохол, са взети под внимание при съпоставянето на точките на склонност на употребяващите левотироксин спрямо неупотребяващите.

Резултатите показват, че употребата на левотироксин е свързана с по-голяма загуба на обща телесна костна маса и костна плътност - дори при участници, чиито нива на TSH са били в рамките на нормата - при средна продължителност на проследяването от 6,3 години. Това остава вярно и при отчитане на изходното ниво на TSH и други рискови фактори.

"Нашето проучване показва, че дори когато се спазват настоящите препоръки, употребата на левотироксин изглежда е свързана с по-голяма загуба на костна маса при по-възрастните хора", коментира д-р Шадпур Демехри (Shadpour Demehri), съавтор и професор по радиология в университета "Джонс Хопкинс".

Д-р Дженифър Мамен (Jennifer Mammen), съавтор и доцент по ендокринология в "Джонс Хопкинс", съветва възрастните, които приемат левотироксин, да обсъдят лечението си със своя лекуващ лекар и редовно да проследяват тестовете на функцията на щитовидната жлеза. "Трябва да се направи оценка на съотношението риск-полза, като се прецени силата на индикациите за лечение спрямо потенциалните неблагоприятни ефекти на левотироксина при тази популация", подчертава изследователката.

Източник: Common Thyroid Medicine Linked to Bone Loss, RSNA 2024 Scientific Press Releases

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !