
Американски и новазеландски учени са създали генномодифицирани ларви на мухи, които произвеждат човешки растежен фактор за лечение на хронични язви на меките тъкани.
Резултатите от тяхната работа са публикувани в списание BMC Biotechnology.
Използването на стерилни ларви на муха е ефективен метод за лечение на хронични незарастващи язви по краката (с диабет и повече от 20 заболявания), одобрен за употреба в САЩ, Великобритания и няколко други страни.
В основата на тази терапия е фактът, че личинките се хранят само с мъртва тъкан, без да засягат живата, така че те почистват раната и възпрепятстват нейната инфекция, подпомагайки по този начин излекуването. Но липсата на приток на кръв в резултат на разрушаването на капилярите - непосредствената причина за раните - прави процесът на лечение дълъг и води до образуването на големи дефекти в меките тъкани.
Учени от Университета на Северна Каролина създадоха два вида трансгенни ларви на зелена муха месарка (Lucilia sericata), произвеждащи човешки тромбоцитен растежен фактор ВВ (PDGF-BB), който стимулира пролиферацията (нарастване на тъканите на организма посредством размножаване на клетките чрез делене) и клетъчното оцеляване. В единия вид модифицирани ларви експресията (производството) на PDGF-BB се активира от топлина, а в другия - от тетрациклин.
Авторите посочват, че разработената от тях терапевтична система може да се използва за ефективна и не изискваща допълнителни разходи доставка в язвите на меките тъкани на различни растежни фактори и антимикробни пептиди при терапията с ларви.
Още по темата

Животът
ГМО комарите ли са виновни за избухването на Зика в Южна Америка?

Животът
Опасни ли са генномодифицираните земеделски култури за околната среда

Животът
Генетично модифицирани маймуни аутисти предават заболяването си по наследство

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1
25.03 2016 в 08:22
Последни коментари