Първите писмени системи в света безспорно са променили човешката цивилизация. Те са позволили на хората да изразяват по-лесно своите мисли, да съхраняват по-ефективно знанията си и да комуникират по-пълноценно с далечни градове и държави. На тях дължим до голяма степен и възможността да изучаваме миналото с толкова големи подробности.
Въпреки че различните писмености са възникнали независимо в различни краища на света, много от тях са свързани и имат общи корени. Ученият Джон Хейууд от Университета Принстън е решил да представи по-ясно за съвременния човек развитието на най-старите писмени системи в двуизмерна дигитална карта.
Проектът се нарича „Разпространение на първите писмени системи“ и използва за целта Google Earth интерфейс. От шумерското пиктографско писмо, през египетските йероглифи, индийската, китайската и олмекската писменост, до старогръцкия език, латинския език и йероглифите на маите – картата представя развитието на писмеността в целия свят до началото на Новата ера.
По ордината и абсциса проектът е разделен съответно на хилядолетия, както и на континенти и региони на света, което улеснява прегледа на езиците, възникнали в определен период или на определена територия.