Диабет тип 2 се дължи на излишната мазнина в черния дроб и панкреаса, но строга диета може да излекува трайно пациентите с това заболяване, дори и тези, които са страдали от него с години, твърди ново проучване.
Професор Рой Тейлър (Roy Taylor) от Университета в Нюкасъл, Великобритания е прекарал почти четири десетилетия изучаване на състоянието и ще представи преглед на откритията си на годишната среща на Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD 2017) в Лисабон, съобщава сайтът на университета.
Констатациите са описани в The Lancet.
Изследването на проф. Тейлър разкри някои интересни факти за хората с диабет тип 2:
- Излишните калории водят до излишък на мазнини в черния дроб
- В резултат на това черният дроб реагира слабо на инсулин и произвежда прекалено много глюкоза
- Излишните мазнини в черния дроб се предават на панкреаса, което води до увреждане на клетките, произвеждащи инсулин
- Загубата по-малко от 1 грам мазнини от панкреаса чрез диета може да предизвика да започне отново нормалното производство на инсулин, обръщайки хода на заболяването диабет тип 2
- Този обрат в развитието на диабета остава възможно дори 10 години след началото на заболяването.
Професор Рой Тейлър.
Клиничното проучване, обхващащо близо 300 души на възраст между 20 и 65 години, показва, че диабет тип 2 може да бъде излекуван след екстремна диета зконтрол на теглото. 86% от пациентите, които са загубили 15 кг или повече, са преминали в ремисия.
"Тези открития са много вълнуващи", коментира професор Майк Лийн (Mike Lean), съавтор на изследването от Университета в Глазгоу, пред Science Alert. "Те могат да направят революция в начина, по който се лекува диабет тип 2".
Клиничното изпитване за ремисия за диабет (Diabetes Remission Clinical Trial - DiRECT) случайно разпределя пациентите или към програма за интензивен контрол на теглото, или към нормален режим за диабетно болни. 149-те участници в програмата за контрол на теглото ще се хранят със супи или здравословни шейкове, за да ограничат приема на калории до 825-853 на ден в продължение на три до пет месеца.
След този първи интензивен етап, в ежедневната им диета е въведена и друга храна отново и са подкрепени в усилията им за отслабване от здравни специалисти, включително психотерапевти. Те също така и тренират повече.
46 процента от хората от програмата за контрол на теглото влизат в ремисия. Нивото на ремисия зависи от нивото на загуба на тегло, обясняват изследователите.
От 36-те души, които са загубили поне 15 килограма, 86% са обърнали хода на заболяването. Повече от половината - 57% - от тези, които са загубили между 10 и 15 кг - или 28 - също са в ремисия. Сред хората, които са загубили между 5 и 10 кг или по-малко, 34% са постигнали някакви признаци на ремисия.
За сравнение, само 4% от групата, лекувана с обичайните грижи за диабетно болни, са показали признаци на ремисия.
Изследователите подчертават, че самото хранене може да направи революция в начина, по който гледаме на лечението на диабета.
Пациентите ще трябва да се придържат към здравословните навици, за да избегнат рецидив на диабета, предупреждават учените.
Проучването ще продължи до октомври 2018 година.