Инженери от Университета Дюк са създали "вечен лед" за първи път достигайки едновременното съществуване на течни и твърди фази на вещество на нанониво.
Резултатите са публикувани в Nature Materials.
В основата на материала е елементът галий - метал със сребристо-синкав цвят, който става мек при стайна температура. При нагряване до 30 градуса по Целзий галият става течен, а понижаването на температурата под нулата го прави твърд, но крехък. Галият широко се използва в микровълновата електроника, високоскоростни полупроводници, инфрачервени сензори.
В експеримента, учените поставят галиеви наночастици на повърхността на сапфир. Сапфирът е монокристал на алуминиев оксид с висока плътност и висока точка на топене и може да се използва като инфрачервен оптичен материал. При влагане на галиеви наночастици в сапфира се формира стабилно ядро с течен външен слой.
Според професор Джон Kok, водещ автор на изследването, това е първият случай на наблюдение на стабилно съвместно съществуване на твърда и течна фази на вещество на нанониво.
"Тази уникална комбинация от различни агрегатни състояния е прогнозирана теоретично и косвено е наблюдавана при някои материали в тесен температурен диапазон. Но нашите резултати са изненада, особено - стабилното съвместното съществуване в широк температурен диапазон," - заяви изследователят.
Диапазонът на температурите на новото съединения обхваща от -93 до 527 градуса по Целзий.
Новият материал ще намери приложение в нанотехнологиите. Би намерил и употреба в бита като неразтопяващ се лед.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"