Даниел Георгиев създаде компютърна програма, наречена Iris, която да предпазва очите от светлината на монитора. Днес може да свалите версия Iris Mini Pro 0.1.6 Portable безплатно от тук.
Софтуерът може да се инсталира на компютър или телефон.
"Мониторът ти е като слънцето, излъчва всички цветове в определена яркост. През деня е добре да сме навън и да седим на слънце, но през нощта не е нормално да гледаш слънцето. Самото ни тяло не реагира добре на светлината вечер и това е причината да не можем да заспим няколко часа след като седим до късно пред компютъра" - обяснява Даниел Георгиев в блога си.
Синята светлина, излъчвана от нашите устройства въздейства върху производството на мелатонин, а оттам и на заспиването ни. Спектърът на всички използвани доскоро от хората източници на светлина - от огъня до лампите с нажежаема жичка - са изместени към червеното, така че слабо са нарушавали циркадните ритми.
Програмата Iris прави така, че мониторът излъчва по-малко синя светлина вечер и изображенията стават леко червеникави. Предимството на софтуера на Георгиев е, че намалява яркостта на екрана без премигване на екрана. То се случва много пъти в секунда, почти не го забелязваме, но е вредно за очите. Iris го премахва и по този начин прави монитора да не свети силно без вредните ефекти на премигването.
Iris mini е безплатен и действа автоматично след пускането си.





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи
Niko Kolev
"Ад" на Данте описва удар на астероид 500 години преди съвременната наука